Ukrajina v NATO – to je cesta k válce s Ruskem

20.11.2019

Snaha Ukrajiny vstoupit do aliance NATO byla bezprostřední příčinou krize v zemi a vedla k zahájení bojových akcí na Donbasu, prohlásil pro časopis Nation čestný profesor Princetonské univerzity Stephen Cohen.

Zdůraznil, že Ukrajinu s Ruskem historicky spojují mnohem užší vazby, než jakékoli styky mezi Ukrajinou a USA. Podle jeho názoru je hlavním cílem USA začlenit Ukrajinu do NATO, aby se USA dostaly k hranici Ruska.

"Krizi z roku 2014 způsobil právě tento dosud pokračující pokus udělat z Ukrajiny členskou zemi NATO," prohlásil Cohen.

Profesor podotkl, že již před šesti lety předpověděl, že pokus začlenit Ukrajinu do NATO a "vytrhnout ji z náruče Ruska" způsobí krizi, a možná i skutečnou válku. Bojové akce na Donbasu jeho předpověď potvrdily.

Cohen si myslí, že USA by se měly vzdát dodávek zbraní na Ukrajinu, protože mise prezidenta Zelenského by měla být mírová. Kromě toho jsou vojenská skladiště této země přeplněna zbraněmi.

Maďarsko vetovalo deklaraci NATO o Ukrajině

Na konci října Budapešť vetovala deklaraci stálých zástupců NATO o Ukrajině.

Podle slov maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó tak učinili z toho důvodu, že dokument nezavazoval Kyjev dodržovat právo maďarské menšiny. Poznamenal, že Budapešť navrhla několik změn, které zavazují Ukrajinu plnit závazky v souladu s mezinárodním právem. Tyto návrhy však Ukrajina zamítla. Szijjártó zdůraznil, že Maďarsko "nemělo jinou možnost, než návrh vetovat".

"Žijeme ve střední a východní Evropě a zájmy Maďarů jsou dostatečným důvodem, abychom je kdekoliv ochránili," dodal.

Kauza s maďarskými cestovními doklady na Ukrajině

Loni mezi Ukrajinou a Maďarskem vypukl diplomatický skandál poté, co se na internetu objevilo video z maďarského konzulátu v Zakarpatské oblasti. Na videu bylo vidět, jak maďarský konzul údajně rozdával ukrajinským občanům maďarské pasy a ti odměnou přísahali věrnost Maďarsku. Následně se však ukázalo, že nešlo o pasy, ale pouze o dokumenty pro získání maďarského občanství. Z toho důvodu Ukrajina vyhostila maďarského konzula a Maďarsko odpovědělo recipročně.

Letos v říjnu maďarské úřady začaly masově zabavovat pasy, které byly vydány v ukrajinské Zakarpatské oblasti. Jejich vlastníky totiž nejsou maďarští občané.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!