USA chtějí modernizovat armádu Bulharska - kvůli RF

11.10.2020

Bulharsko má důvodné podezření, že si USA přejí neustálý rozvoj jejich bojové připravenosti nikoli kvůli zlepšení obrannyschopnosti země, ale kvůli případnému konfliktu s Ruskou federací, uvedl autor deníku Duma Jurij Michalkov, když komentoval podepsání plánu o vojenské spolupráci mezi Bulharskem a Spojenými státy.

"Máme důvodné podezření, že zlepšení vzájemné operability není příliš zaměřeno na ochranu naší země, ale spíše na konfrontaci USA proti Rusku. Musíme podle USA investovat do armády, abychom byli následně vtaženi do konfliktu nebo budoucí války s Ruskem. Je nutné mít silnější armádu, nikoli však pro národní obranu, ale pro cizí konflikty a války, například v Černém moři - jen proto, kdyby Rusko chtělo ohrožovat Bulharsko, NATO nebo USA," poznamenal autor.

Podle názoru autora by Bulharsko nemělo opakovat chyby z minulosti, kdy se tato země postavila proti Rusku v obou světových válkách, zažila národní katastrofy a ztratila část svých území.

"Když jsme ohrožovali našeho osvoboditele, došlo ke dvěma ze tří národních katastrof. Již potřetí se však nacházíme v táboře ruských nepřátel - a opět na nás dopadla národní katastrofa. Ačkoliv naše území ještě nemizí, populace postupně ano," píše se v článku.

Tento týden je bulharský ministr obrany Krasimir Karakačanov na návštěvě ve Spojených státech. Během setkání se svým americkým protějškem podepsali plán spolupráce a ujednali dohodu o splátkách pro nákup amerických zbraní.

Loni v létě Bulharsko zakoupilo od Spojených států osm stíhacích letounů F-16 Block 70 v hodnotě přibližně 1,26 miliardy dolarů. Nyní Sofie uvažuje o koupi dalších osmi strojů, aby měla plnou letku.

Prezident Rumen Radev a některé parlamentní strany se opakovaně postavili proti dalšímu nákupu amerických stíhacích letounů. Podle slov politika je postup při výběru letadel, která mají nahradit sovětské stroje MiG-29, "vrcholem lobbování."

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!