USA chtějí zabránit Íránu v nákupu ruských nebo čínských zbraní

02.05.2020

USA udělají vše pro to, aby prodloužily zbrojní embargo vůči Íránu a zabránily Teheránu v nákupu zbraní od Ruska nebo Číny, prohlásil v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

"Prezident USA Donald Trump a jeho tým se chystají zajistit, abychom do letošního října odkryli všechny naše karty, které máme v rukou, k dosažení toho, že Írán nebude moci nakupovat třeba tanky nebo obrněná vozidla od Ruska nebo Číny," řekl Pompeo v televizním pořadu Show Larse Larsona.

Dále k tomu dodal, že USA jednají na půdě OSN se všemi stálými členy Rady bezpečnosti, včetně Ruska a Číny, na prodloužení platnosti zbrojního embarga.

USA se domnívají, že Rusko a Čína nemají žádné důvody k tomu, aby hlasovaly proti prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu, prohlásil novinářům zvláštní zástupce USA pro Írán Brian Hook.

"Jelikož i v minulosti hlasovaly proti, tak nevidím žádné důvody, aby měnily svá rozhodnutí," řekl novinářům. Záznam jeho rozhovoru s novináři zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí.

Podle Hookových slov USA již pro OSN na toto téma připravily návrh rezoluce. "Doufáme, že diplomacie v tomto směru uspěje a rezoluci RB OSN, která obnoví zbrojní embargo, prosadíme. Chápu, že existuje zájem na projednání různých variant v případě, že rezoluce nebude schválena, ale v daném okamžiku vynaložíme veškeré úsilí, abychom novou rezoluci úspěšně prosadili," dodal zvláštní zástupce USA pro Írán.

Náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov prohlásil, že stále platný zvláštní režim dodávek zbraní a vojenské techniky do Íránu po vypršení pětiletého termínu skončí, a na tom se nedá nic změnit.

Írán a šestka mezinárodních zprostředkovatelů dosáhly v červenci roku 2015 historické dohody o urovnání mnohaletého problému s íránským atomovým programem. Několikaměsíční jednání skončilo přijetím Společného komplexního akčního plánu a jeho plnění zajistí zrušení sankcí, které byly na Írán uvaleny ze strany RB OSN, USA a EU.

Dohoda ve své původní podobě však neplatila ani tři roky: v květnu 2018 oznámily USA jednostranné odstoupení od dohody a obnovení ještě tvrdších sankcí proti Teheránu.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!