USA chtějí zvýšit počet členů soukromých vojenských společností v Sýrii

27.07.2019

Vojenské velení USA chce zvýšit počet členů soukromých vojenských společností, působících v Sýrii, prohlásila na brífinku oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová.

"Velení OS USA se v souvislosti s plánovaným snížením svého kontingentu na území Sýrie chová velmi podivně. Má v úmyslu snižovat počty ozbrojených sil, ale zároveň chce navyšovat počet členů soukromých vojenských společností, působících v severních a severovýchodních oblastech Sýrie," řekla mluvčí.

Podle jejích slov je nyní v Sýrii více než čtyři tisíce členů soukromých vojenských společností, a ve druhé polovině června tam dorazilo dalších 540 členů, včetně 70 zástupců velitelského a instruktorského sboru.

"Mezi hlavní úkoly soukromých vojenských společností patří příprava bojových oddílů, loajálních Washingtonu, ochrana objektů ropné a plynové infrastruktury a zajištění bezpečnosti," dodala a připomněla, že činnost těchto společností řídí ústřední velitelství amerických ozbrojených sil.

USA a jejich spojenci provádějí od roku 2014 v Sýrii a Iráku operaci proti teroristické skupině Islámský stát IS, ale v Sýrii působí bez souhlasu oficiální syrské vlády a mandátu OSN.

V prosinci minulého roku prezident Donald Trump ohlásil odchod amerických vojsk ze Sýrie, ale následně uvedl, že i přesto na syrském území operuje několik set amerických vojáků. Kromě toho USA plánovaly vytvoření mezinárodního kontingentu, ale zatím toto úsilí nepřineslo žádný výsledek.

Zdroj: middleeasteye.net