USA diskriminují zahraniční společnosti pod záminkou bezpečnosti
Čínské ministerstvo zahraničí vytklo Spojeným státům zneužívání tvrzení o ohrožování jejich národní bezpečnosti, které využívají jako odůvodnění diskriminačních opatření vůči dalším zemím. Peking rovněž požádal, aby Washington přestal politizovat ekonomické problémy.

Podle slov mluvčího čínské diplomacie Wanga Wenbina úřady USA vyhrožují sankcemi a tlačí na zahraniční společnosti v "každé politické situaci", což je projevem dvojího metru a porušováním principů Světové obchodní organizace. Peking v této souvislosti vyjádřil naději, že USA konečně "přestanou politizovat ekonomické problémy a změní tvrzení o ohrožování jejich národní bezpečnosti jako odůvodnění své diskriminační politiky".
Ministr zahraničí USA Mike Pompeo avizoval 2. srpna v pořadu Fox News omezení činnosti čínské společnosti Tencent, která vyvíjí multifunkční aplikace WeChat. Americký prezident Donald Trump také sdělil, že plánuje zakázat na území Spojených států aplikaci TikTok.
Podle amerických úřadů může společnost ByteDance prostřednictvím této aplikace přenášet soukromé informace čínským orgánům. Čínská společnost ByteDance, která mobilní aplikaci a sociální síť TikTok vyvíjí, podobná obvinění popírá a uvádí, že nikdy nesdělovali informace čínským úřadům a ani nemají v úmyslu tak učinit.
"Údaje uživatelů aplikace TikTok US jsou uložena na území USA pod přísnou kontrolou přístupu ze strany zaměstnanců, a co víc, největší investoři ve vývoji aplikace TikTok jsou z USA. Usilujeme o ochranu soukromí a bezpečnosti našich uživatelů," uvádí se v prohlášení zástupce společnosti.
Americký Microsoft, který na pozadí prohlášení Donalda Trumpa pozastavil jednání o nákupu aplikace TikTok, oznámil, že v nejbližší době tato jednání obnoví a plánuje je ukončit k 15. září letošního roku. Společnost přitom usiluje o "plnou analýzu bezpečnosti a zajištění příslušných ekonomických výhod Spojeným státům".
Zdroj: middleeasteye.net