USA budou instalovat hypersonické rakety na ponorky třídy Virginia 

20.02.2020

USA mají v plánu do roku 2028 nainstalovat na víceúčelové útočné ponorky třídy Virginia hypersonické rakety, informuje o tom portál Námořního institutu Spojených států amerických (USNI) s odkazem na návrh obranného rozpočtu na fiskální rok 2021.

Fiskální rok 2021 v USA začne 1. října 2020. Obsahuje tradičně nejen výdaje na konkrétní rok, ale také na několik let dopředu v závislosti na složitosti úkolů.

"Vojenské námořnictvo hodlá své konvenční (nejaderné) pohotovostní hypersonické zbraně rozmístit na útočné ponorky třídy Virginia. Dříve se uvažovalo o návrhu na rozmístění zbraní na jiném typu ponorky třídy Ohio s řízenými střelami," informuje portál.

Projekt "konvenčního rychlého útoku" má být ukončen do roku 2028. Na vývoj je vyčleněna jedna miliarda dolarů. Za tyto prostředky má být vyvinuta raketa hypersonického kluzného trupu (C-HGB) a dvoustupňového urychlovače o průměru 34,5 palce.

Celkem má být z rozpočtu na fiskální rok 2021 vyčleněno pro vojenské námořnictvo na průzkum a vývoj o 5% více financí, než letos, což dohromady činí 21,5 miliardy dolarů. Prostředky mají zajistit inovace ve výstavbě lodí (ponorky třídy Columbia), v letectvu (letoun F-35) a ve výzbroji rakety Tomahawk).

Celkem má být na vojenské účely vyčleněna rekordní částka 740,5 miliardy dolarů.

Náčelník Strategického velení USA Charles Richard v únoru sdělil, že Pentagon v roce 2020 zahájí aktivní zkoušky hypersonických zbraní. Podle jeho slov je tento rok "pro vývoj hypersonických zbraní klíčový". Náměstek ministra obrany pro nákup a technické zabezpečení Alan Shaffer prohlásil, že USA musí zachovat potenciál jaderného odstrašování a modernizovat triádu v reakci na moderní ruské zbraně, jako jsou hypersonické rakety Avangard.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!