USA vytvářejí koalici pro zabránění dostavby plynovodu Severní proud 2

22.09.2020

Washington vytváří koalici, která má zabránit dokončení dostavby plynovodu Nord Stream 2, informoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podle slov amerického ministra Pompea se Amerika domnívá, že plynovod pro Evropu představuje riziko, protože poté se Evropa stane závislou na ruském plynu, a stejně tak má ohrozit Ukrajinu, což "mnoho Němců hluboce znepokojuje".

"Doufáme, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 nebude dokončena, pracujeme na tom, aby byla vytvořena koalice, která by tomu zabránila. Doufáme, že německá vláda dospěje ke stejnému názoru kvůli tomu, co se stalo s Navalným, nebo kvůli reálným důsledkům pro bezpečnost v souvislosti se závislostí na ruském plynu," uvedl Pompeo. Již ale zapomněl dodat, že pokud se jim tento záměr podaří, tak závislost na americkém zkapalněném plynu rizikem nebude. Celá Evropa potom bude závislá jen na štědrosti USA, které si budou moci diktovat "nezávislé" podmínky.

Ministr zahraničí taktéž doplnil, že v nejhorším případě Spojené státy připraví patřičnou reakci na situaci s Navalným.

"USA jasně uvedly, že použití chemických zbraní je nepřijatelné. Když byly chemické zbraně použity proti Skripalovým, přijali jsme také rázná opatření. Proto je nutné očekávat, že pokud budou k dispozici všechna fakta, Spojené státy zareagují odpovídajícím způsobem i na to, co se stalo s Navalným," uvedl ministr Pompeo.

Připomeňme, že ruský blogger Alexej Navalnyj byl hospitalizován v Omsku poté, co se mu udělalo špatně v letadle. Lékaři diagnostikovali metabolickou poruchu, která vyvolala prudkou změnu hladiny cukru v krvi. Co bylo příčinou, není zatím jasné, žádné jedovaté látky však v krvi a moči Navalného nalezeny nebyly.

Později byl přepraven do Německa a tamní úřady za několik dní prohlásily, že Navalnyj byl otráven substancí ze skupiny bojových otravných látek Novičok. Moskva požádala berlínskou laboratoř o podrobnější informace o výsledcích analýz, ale žádnou odpověď nedostala.

Projekt Nord Stream 2

Projekt plynovodu Nord Stream 2 je výstavba plynovodu o kapacitě 55 miliard kubíků ročně od pobřeží RF přes Baltské moře do Německa.

Proti výstavbě aktivně vystupují USA, které prosazují dodávat do EU vlastní zkapalněný zemní plyn. Ukrajina, která přijde o poplatky za tranzit přes svou zemi, spolu s některými dalšími zeměmi podporují USA. Koncem loňského roku zavedl Washington proti plynovodu Nord Stream 2 sankce a z moci "světového četníka" doporučil firmám, které se účastní výstavby, aby okamžitě zastavily práci, k čemuž skutečně došlo.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!