Slovenský politik Blaha: „USA potvrdily, že jsou imperialisté, kteří prahnou po válce"

05.01.2020

Jako terorismus a akt agrese označil slovenský poslanec a politolog Ľuboš Blaha (Směr-SD) likvidaci íránského generála Kásima Sulejmáního v Iráku. Podle něj ale tímto činem Američané navždy ztratili Střední východ.

Vražda velitele íránských elitních jednotek Quds Kásima Sulejmáního může vést k drastické eskalaci situace na Středním východě. Podle Blahy se jedná o důkaz zvůle Spojených států, která může vést k rozsáhlé válce v regionu. Samotný útok označil za porušení mezinárodního práva.

"Takto funguje americká demokracie. Spojené státy prostě prohlásí, že bezpečnostní složky jiného státu jsou teroristickou organizací, všechny členské státy s tím souhlasí, poté USA zavraždí jejich velitele a ještě se tváří, že bojují s terorismem. Toto je choromyslné chování," napsal Blaha na Facebooku.

Blaha také připomněl, že Evropská unie nepovažuje Íránské revoluční gardy, kam spadají jednotky Quds, za teroristickou organizaci, a proto by měla tento barbarský atentát odsoudit jako kriminální akt a na Spojené státy uvalit sankce.

"Kdyby něco takového udělal jakýkoliv jiný stát, přesně toto by EU udělala. USA vraždou generála cizího státu v podstatě začaly ofenzivní válku a narušují mír ve světě. EU na to samozřejmě nemá kuráž, ale Američanů už mají všichni plné zuby, o čemž svědčí i to, že Washington už nekritizují jen Rusko a Čína, ale také Francie," dodal slovenský poslanec.

První zemí v EU, která reagovala na smrt íránského generála, byla Francie. Náměstkyně francouzského ministra zahraničí Amelie de Montchalinová pro stanici RTL uvedla: "V Novém roce jsme se probudili do mnohem nebezpečnějšího světa. Vojenské eskalace jsou vždy nebezpečné." Francouzský prezident Emmanuel Macron nato prohlásil, že v regionu probíhá eskalace a vyzval ke zdrženlivosti.

Blaha dále upozorňuje, že Sulejmání je v Íránu oslavován jako hrdina a právě on významným způsobem přispěl k porážce teroristické organizace ISIS.

"Jen pro vaši představu. Zabít generála Sulejmáního je něco, jako kdyby Íránci zavraždili Američanům viceprezidenta, ale toho by v USA oplakávala možná tak jen jeho rodina, ale generála Sulejmáního oplakávají i za hranicemi Íránu a Iráku," uvedl slovenský poslanec a politolog Ľuboš Blaha.

"Myslím, že od toho dne se žádný Američan na Středním východě nikdy nebude cítit bezpečně. Nechtěl bych být v jejich kůži. Nejenže definitivně ztratili Irák, ale ztratili celý region," dodal.

"Američané opět potvrdili svou imperiální povahu. Jsou spouštěčem válek a hlavním zdrojem nestability ve světě," dodal. Podle něj jsou dnes garantem míru a "protiváhou amerického imperialismu" Rusko a Čína.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!