USA obvinily Rusko z tisku "falešných" libyjských dinárů 

31.05.2020

Není snad dne, aby Spojené státy nenašly nějakou záminku a neočernily před celým světem Rusko. Ministerstvo zahraničí USA uvedlo na webu, že maltská vláda údajně zabavila "falešnou" libyjskou měnu v hodnotě 1,1 miliardy USD, a že falešné dináry byly vytištěny společností Goznak - což je ruský podnik, který podle USA patří vládě, a mj. se zabývá výrobou bankovek, mincí a pasů.

Podle verze USA byla objednavatelem jakási nezákonná organizace, a nikoliv Centrální libyjská banka. MZV USA také obviňuje Rusko z prohlubování ekonomických problémů Libye.

"Tento incident opět potvrzuje, že je nutné, aby Rusko zastavilo svou škodlivou a destabilizující aktivitu v Libyi," dodalo ministerstvo USA.

Rusko oficiálně tiskne bankovky jiných zemí na objednávku jejich centrálních bank, a pro Libyi to dělá od roku 2016. Bankovky objednává jedna ze dvou zvolených vlád se sídlem v Tobruku, ale druhá Vláda národní jednoty, která sídlí v Tripolisu a je uznávána OSN, tyto peníze tištěné v Rusku za nezákonné neprohlásila.

Situace v Libyi

Po svržení a zavraždění libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye fakticky přestala fungovat jako jednotný stát. Nyní je v této zemi dvojvládí. Na východě zasedá lidem zvolený parlament, a na západě, v hlavním městě Tripolisu, sídlí Vláda národní jednoty, vytvořená za podpory OSN a EU v čele s Faízem Sarradžem.

Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou v čele s maršálem Chalífou Haftarem, který se od dubna 2019 pokouší o dobytí hlavního města Tripolisu.

USA neustále obviňují Rusko ze zasahování do záležitostí Libye, protože podporuje síly Chalífy Haftara. Rusko obvinění z účasti v libyjském konfliktu odmítá a označilo ho za nepodložená tvrzení. Moskva usiluje o mírové urovnání situace v této africké zemi a na rozdíl od USA udržuje kontakty s oběma znepřátelenými stranami.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!