USA od 1. září uloží 10% clo na zboží z Číny v hodnotě 300 miliard dolarů

11.08.2019

Americký prezident Trump informoval, že od 1. září USA uloží 10% clo na zboží z Číny v celkové hodnotě 300 miliard dolarů, a to i přesto, že se k dosažení obchodní dohody s Čínou vyjadřuje velmi pozitivně.

"Rozhovory pokračují, ale přesto od 1. září začnou Spojené státy zavádět malé 10% clo na zbývající zboží, dovážené z Číny do naší země, v celkové výši 300 miliard dolarů," napsal na Twitteru americký prezident.

Podle něj toto zavedení nezahrnuje dříve uložená cla ve výši 25% na čínské zboží v hodnotě 250 miliard dolarů.

"Přesto počítáme s pokračujícím pozitivním dialogem s Čínou ohledně komplexní obchodní dohody, a máme pocit, že mezi našimi dvěma zeměmi se rozvíjí velmi světlá budoucnost," napsal Trump.

K tomu dodal, že američtí představitelé se z Číny, kde se tento týden konalo další kolo obchodních jednání, vrátili s pozitivními výsledky. Podle Trumpa měl dialog "konstruktivní" charakter.

Spojené státy již dříve zvýšily clo z 10% na 25% na čínský dovoz ve výši asi 200 miliard dolarů. Americký prezident Donald Trump také nařídil zahájit proces zvyšování cla na veškerý zbývající dovoz z Číny, který se odhaduje asi na 300 miliard dolarů. V reakci na to čínské ministerstvo financí uvedlo, že Peking od 1. června zavádí na dovoz zboží z USA clo ve výši 60 miliard dolarů.

V červnu média informovala o tom, že Čína po eskalaci obchodní války s USA nakupuje zlato a zbavuje se dolaru.

"Peking se obává, že vzájemné vztahy mezi Čínou a USA se mohou ještě zhoršit, takže čínská centrální banka začala rozšiřovat své zlaté rezervy," prohlásil pekingský žurnalista a politický analytik Tom McGregor, který dodal, že zlato je bezpečná investice.

Zdroj: middleeasteye.net