USA odstupují od Smlouvy o otevřeném nebi, Rusko zůstává
Moskva hodlá plnit všechny body Smlouvy o otevřeném nebi, dokud tato dohoda platí, prohlásil v rozhovoru náměstek ministra zahraničí Ruské Federace Alexandr Gruško.
"Přístup musí být pragmatický. Dokud smlouva platí, hodláme plnit všechny závazky, které pro nás z této smlouvy vyplývají, i když nás USA neustále obviňují, že tak nečiníme," řekl diplomat, když odpovídal na otázku, zda bude Rusko projednávat s jinými účastníky téma odstoupení USA od této smlouvy.
Gruško vyslovil naději, že ostatní země budou také poctivě plnit své povinnosti, vyplývající ze smlouvy.
USA již dříve uvedly, že 22. května oficiálně uvědomí účastníky smlouvy o odstoupení, a o šest měsíců později budou závazků zbaveny. Jako důvod uvedly, že "Rusko neplní podmínky smlouvy". Prezident Donald Trump přitom nevyloučil, že toto rozhodnutí se dá změnit, začne-li Rusko dohodu dodržovat.
"Myslím si, že máme s Ruskem velmi dobré vztahy, ale Rusko nedodržovalo smlouvu... Ale existuje velmi dobrá šance, že můžeme dosáhnout nové dohody, nebo pro to něco uděláme, a k dohodě se opět společně vrátíme," prohlásil Trump.
Rusko odmítá Trumpovo obvinění. Podle ruského ministerstva zahraničí se jedná pouze o zástěrku, jak ospravedlnit své vlastní jednostranné odstoupení.
"Odmítáme jakékoliv vymyšlené báchorky, ospravedlňující odstoupení od dohody. Připomínám, že jakákoliv smlouva v oblasti vojenské bezpečnosti je zpravidla velmi komplikovaná záležitost. A pokud existuje politická vůle a smlouvy jsou podepsány, tak jsou všechny problémy řešeny na základě vzájemné spolupráce," řekl náměstek ministra zahraničních věcí RF Alexandr Gruško. Zároveň zdůraznil, že Rusko žádným způsobem smlouvu neporušilo a neporušuje.
Paradoxem je, že poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien ve vysílání televizní stanice Fox News prohlásil, že Washington hodlá s Moskvou vést "důležitá jednání" o kontrole zbrojení.
Smlouva o otevřeném nebi byla podepsána v roce 1992 a stala se jedním z opatření na upevnění důvěry v Evropě po studené válce. Dokument platí od roku 2002 a umožňuje účastnickým zemím otevřeně sbírat informace o ozbrojených silách a opatřeních druhé strany. Smlouvu podepsalo 34 států.
Zdroj: worldbulletin.net