USA odmítají podepsat prohlášení o nepřípustnosti jaderné války

19.07.2019

Nesouhlas USA s přijetím společného prohlášení s Ruskem o nepřípustnosti jaderné války vypovídá mnohé o amerických záměrech, řekl náměstek ředitele oddělení informací a tisku ruského ministerstva zahraničí Artěm Kožin.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov opakovaně vyzýval USA, aby učinily společné prohlášení.

Ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že je si vědomo prohlášení generála ozbrojených sil USA, které se objevilo v médiích.

Vysoký důstojník ozbrojených sil USA generál Selva se pokoušel odůvodnit plány vybavit balistické střely na ponorkách Trident nízkoenergetickými jadernými hlavicemi a uvedl, že jaderný úder Ruska namířený na území USA je "stále hrozbou".

"Ještě v říjnu loňského roku Rusko předložilo Spojeným státům návrh společného prohlášení o nepřípustnosti jaderné války a posílení strategické stability. Nesouhlas USA o přijetí této dohody je výmluvný důkaz o amerických záměrech," uvádí se v komentáři.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že taková prohlášení amerických činitelů má jednoznačně ospravedlnit rozšiřování jaderných zbraní ozbrojených sil USA.

"Je důležité, aby Rusko a Spojené státy uklidnily ostatní obyvatele planety Země a přijaly společné prohlášení na nejvyšší úrovni, že jadernou válku nemůže nikdo vyhrát, a proto je nepřijatelná a nepřípustná," řekl ruský ministr zahraničí Lavrov.

Lavrov také připomněl, že v minulosti vedoucí představitelé SSSR a USA ve svých časech "studené války" takové prohlášení učinili dvakrát. Ministr poznamenal, že Moskva nechápe, proč "není možné stejné prohlášení potvrdit i v současných podmínkách".

Zdroj: worldbulletin.net