USA oznámily jednání s Ruskem o kontrole zbraní
USA a Rusko brzy zahájí jednání o kontrole zbraní a jaderných otázkách, uvedl Robert O'Brien, poradce prezidenta pro národní bezpečnost USA.

"Musíme zahájit jednání o kontrole zbraní a jaderných otázkách, což je důležité nejen pro Spojené státy a Rusko, ale především pro celý svět," prohlásil O'Brien během svého vystoupení ve Washingtonu.
START III
Smlouva o snižování strategických útočných zbraní (START III), podepsaná v roce 2010 v Praze americkým prezidentem Obamou a jeho ruským protějškem Medveděvem, zůstává jedinou platnou smlouvou mezi Ruskem a Spojenými státy o omezení zbrojení. Platnost dohody končí v únoru 2021 a Washington zatím neoznámil, zda má v úmyslu smlouvu prodloužit. Americký prezident Donald Trump hovořil o přání vypracovat novou trojstrannou jadernou dohodu mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. Peking tento nápad zamítl. Čínské ministerstvo zahraničí odstoupení USA od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) odsoudilo.
Smlouva INF
SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (1 000 - 5 500 km) a kratším (500 - 1 000 km) dosahem.
2. srpna 2019 platnost smlouvy INF vypršela. Začátkem tohoto roku Washington oznámil jednostranné definitivní odstoupení od dohody a zdůvodnil to tím, že Rusko smlouvu porušuje. Moskva ale veškerá obvinění odmítá. Na začátku července ruský prezident Vladimir Putin také podepsal zákon o pozastavení smlouvy. Rusko opakovaně prohlašovalo, že smlouvu INF ve všech bodech plní, ale USA si musely před celým světem pro své odstoupení najít důvod.
USA již začaly zbraně zakázané smlouvou INF testovat. Šéf Pentagonu Mark Esper sdělil, že americké vojenské letectvo spolu s Úřadem pro strategické možnosti otestovalo prototyp nejaderné pozemní balistické rakety. Podle jeho slov výroba prototypu trvala necelých devět měsíců místo původně plánovaných dvou let. Podle údajů byla raketa odpálena z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, uletěla přes 500 kilometrů a poté spadla do Tichého oceánu.
Zdroj: antiwar.com