USA pohrozily, že zmaří spuštění plynovodu Severní proud 2

21.11.2019

Republikánský senátor Ted Cruz prohlásil, že americké sankce mohou uvedení do provozu plynovodu Severní proud 2 o více než rok zdržet. Svůj emotivní projev zveřejnil na portále YouTube.

Podle amerického politika může tento plynovod přinést "ruské agresi" miliardy dolarů a evropským zemím způsobit nedozírné škody.

"Plynovod uškodí celé Evropě, učiní západní Evropu závislou na ruské energii, která je určena k ekonomickému vydírání. Myslím, že pro všechny zainteresované strany bude lepší, když Evropa bude odebírat energii ze zdrojů a zemí, které ji nebudou využívat a vydírat," řekl Cruz.

Dodal, že bude-li Evropa místo toho odebírat plyn z USA, pomůže to také vytvořit nová pracoviště pro Američany. Tento "problém" má být podle senátora vyřešen přijetím zákona o sankcích. Bílý dům také podle Cruze může zavést omezovací opatření v rámci zákona "boj proti nepřátelům USA prostřednictvím sankcí (CAATSA)".

Podle mínění politika bude mít zavedení sankcí proti společnostem, které se spoluúčastní výstavby ruského plynovodu, za následek zmaření tohoto projektu, poněvadž "Rusko nemá technologie nutné pro pokládku potrubí na mořském dnu".

"V nejhorším případě bude plynovod Severní proud 2 odložen o více než rok," dodal senátor.

Výzva v Bundestagu

Poslanci Německého spolkového sněmu ze strany Alternativa pro Německo (AfD) vyzvali vládu, aby ochránila evropské společnosti, zapojené do projektu Severní proud 2, před americkými sankcemi.

Poslanci označili projekt za "nezbytný pro dodávky energie do Německa" a poznamenali, že jeho realizace slouží především zájmům Německa a celé Evropy.

"Jakékoli zpoždění uvedení plynovodu Severní proud 2 do provozu bude ohrožovat německé zásobování energií a je třeba se takovému problému vyhnout. Federální vláda by měla spolu s dalšími evropskými zeměmi připravit opatření, která učiní sankce neúčinnými," uvádí se v prohlášení.

Členové AfD také vyzvali úřady, aby rezervovaly finanční prostředky od Německé rozvojové banky v případě zvýšených nákladů a výloh na dostavbu plynovodu a infrastruktury.

Potrubí v hodnotě 9,5 miliardy eur zahrnuje výstavbu dvou plynovodů z ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa.

Koncem října dánské úřady povolily pokládku potrubí na svém území jihovýchodně od ostrova Bornholm v Baltském moři.

Proti realizaci projektu se ze strachu ze ztráty příjmů z tranzitu aktivně staví Ukrajina a USA, které propagují prodej svého zkapalněného plynu v EU, a také řada evropských zemí, které poklonkují USA, zejména Polsko, Lotyšsko a Litva.

Zdroj: antiwar.com