USA rozmístily v Rumunsku útočné drony

05.01.2021

Na letecké základně v rumunském městě Câmpia Turzii byly rozmístěny průzkumné útočné bezpilotní letouny M-9 Reaper amerického letectva spolu s obslužnou posádkou v počtu asi 90 vojáků. Informovalo o tom velení amerického letectva v Evropě a Africe.

"Americké letectvo nasadilo bezpilotní letouny M-9 Reaper a asi 90 příslušníků obslužné posádky na 71. letecké základně v rumunském městě Câmpia Turzii, a to s cílem provádět sběr informací, pozorování a realizovat průzkum na podporu operací armád NATO," uvádí se ve zprávě, která byla zveřejněna na webových stránkách velení.

Drony, stejně jako obslužný vojenský personál, se zde mají nacházet na dobu neurčitou, ale na jak dlouho, upřesněno nebylo.

Podle generála Jeffreyho Harrigiana, velitele amerického letectva v Evropě a Africe, nasazení dronů v této strategické lokalitě "zcela uklidní naše spojence a partnery", ale také "dává protivníkům jasně najevo", že může přijít "reakce na jakoukoli vznikající hrozbu".

Armáda uvedla, že rozmístění bezpilotních letounů a vojenského personálu se uskutečnilo po dohodě s rumunskými úřady, a že USA tím "přispívají k bezpečnosti a stabilitě v Evropě". Rozmístění je zaměřeno na posílení vztahů mezi spojenci NATO "a dalšími evropskými partnery".

Bezpilotní letouny MQ-9 Reaper vyrábí americká společnost General Atomics. Tento dron je vybaven turbovrtulovým motorem a jeho rychlost činí více než 400 kilometrů za hodinu a maximální doba letu je 24 hodin.

USA z bezpečnostních důvodů přepravily na několik hodin raketomety z Německa

Dne 19. listopadu americké pozemní síly přepravily na několik hodin do Rumunska dvě mobilní bojová vozidla vybavena dělostřeleckými raketami M142 s vysokou pohyblivostí (HIMARS). Stalo se tak kvůli střelbám na pobřeží Černého moře.

Jak uvádí portál DVIDS, zařízení byla přepravena z letecké základny Ramstein v Německu, ale ihned po akci byla technika přesunuta zpět.

Časopis Forbes označil společné manévry Spojených států a Rumunska za "raketové překvapení" pro ruské uskupení na Krymu. Střelby měly ukázat "obnovení palebné síly" americké armády, jelikož Pentagon od roku 2006 takovou techniku v Evropě neměl.

HIMARS je lehký raketomet, vyvinutý koncem 90. let pro armádu Spojených států, namontovaný na standardním rámu nákladního automobilu M1140. Na základě pětitunového kolového podvozku FMTV může nést šest proudových střel vícehlavňového raketometu nebo jednu operativně-taktickou raketu ATACMS.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!