USA vyslaly letadlové lodě do Jihočínského moře, kde probíhá námořní cvičení Číny

04.07.2020

Americké námořnictvo si opět zahrálo na "světového strážníka" a vyslalo letadlové lodě Ronald Reagan a Nimitz společně s doprovodnými loděmi do Jihočínského moře, kde probíhá čínské námořní cvičení.

Deník Wall Street Journal konstatuje, že americké lodě byly vyslány proto, aby "předaly Číně jednoznačný signál, že nesouhlasí s nárůstem vojenské síly Pekingu v regionu".

"Cílem je vyslat jednoznačný vzkaz našim partnerům a spojencům, že jsme odhodláni jim pomáhat udržovat regionální bezpečnost a stabilitu," řekl novinářům kontradmirál George Wikoff, velitel útočné skupiny v čele s letadlovou lodí Ronald Reagan.

Také stojí za zmínku, že Čína oznámila konání vojenského cvičení v období 1. - 5. července v oblasti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, načež americké ministerstvo obrany okamžitě vyjádřilo své obavy.

V prohlášení, které vydal Pentagon, se mj. uvádí, že oblast, kde se má cvičení konat, "je sporné území".

"Provádění vojenských cvičení na sporném území v Jihočínském moři je nevhodné a může narušit napětí a stabilitu. Jednání Číny opět destabilizuje situaci v Jihočínském moři," uvádí se v prohlášení.

Pentagon uvedl, že bude situaci nadále sledovat v naději, že Čína sníží úroveň militarizace a nátlaku na své sousedy v Jihočínském moři.

"Naléhavě vyzýváme všechny strany, aby se chovaly zdrženlivě a vyhýbaly se vojenským operacím, které by mohly zhoršit neshody ve sporných vodách Jihočínského moře," uvedlo americké ministerstvo obrany.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že čínské cvičení v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři jsou "velmi provokativní".

"Amerika souhlasí s našimi přáteli z jihovýchodní Asie, kteří tvrdí, že vojenská cvičení Číny ve sporných vodách Jihočínského moře jsou mimořádně provokativní," napsal na Twitteru.

​Paracelské ostrovy jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Vietnamem. Na další souostroví v Jihočínském moři si dělají nároky Čína, Vietnam, Brunej, Malajsie a Filipíny.

Zdroj: yonhapnews.co.kr

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!