USA se domnívají, že Damašek není schopen ochránit svá ropná naleziště

24.11.2019

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnosti Robert O´Brien uvedl své pochyby o tom, že by bezpečnostní orgány Sýrie dokázaly ochránit svá ropná naleziště před teroristickou organizací Islámský stát.

Na bezpečnostním fóru v kanadském Halifaxu byl O´Brien požádan, aby vysvětlil jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že USA na východě Sýrie ponechávají vojska na ochranu ropných nalezišť před teroristickou organizací IS.

"Armáda USA se rozhodla v Sýrii setrvat, protože nechceme, aby se jejich ropná naleziště opět vrátila do rukou IS. Naposledy, když měl syrský režim tato naleziště pod vlastní ochranou, IS je dokázal znovu obsadit asi za 15 minut," uvedl O´Brien.

Zároveň O´Brien poznamenal, že "poměrně nevelké příjmy" z ropy, která je v této oblasti Sýrie těžena, jdou na podporu nikoliv USA, ale syrských Kurdů, aby mohli nadále bojovat proti IS a řešit problémy uprchlíků.

Syrská ropa

Okolo 90% syrské ropné těžby je soustředěno na východním břehu Eufratu. V říjnu americký prezident Donald Trump informoval o stažení amerických vojsk ze syrského území, vzápětí ale oznámil, že část vojáků v Sýrii zůstane.

Podle něj je cílem USA ochrana ropy před teroristy Islámského státu, jelikož výnosy z těžby ropy byla jejich hlavním zdrojem příjmů. Americký lídr poznamenal, že možná nastal čas, aby si Kurdové zabrali tento ropný region, protože potřebují peníze.

Zástupce Pentagonu Jonathan Rath Hoffman také uvedl, že příjmy ze syrské ropy dostávají právě Kurdové, nikoliv Američané.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se však domnívá, že USA využívají peníze z ropy k podpoře loajálních ozbrojených skupin. 

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!