USA se vyjádřily k nepotvrzeným informacím o otravě Navalného 

03.09.2020

USA jsou hluboce znepokojeny závěry německých úřadů o situaci s Alexejem Navalným, a s radostí budou spolupracovat se spojenci na dohnání zainteresovaných osob k odpovědnosti, řekl v úterý agentuře RIA Novosti mluvčí Rady bezpečnosti Bílého domu John Ullyott.

Jak ve středu uvedl oficiální zástupce německého kabinetu ministrů Steffen Seibert, specialisté z laboratoře Bundeswehru sdělili, že Navalnyj byl otráven bojovou látkou Novičok.

V této souvislosti chce německá vláda kontaktovat Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Bylo oznámeno, že německý kabinet bude rovněž informovat partnery EU a NATO o výsledcích vyšetření Navalného za účelem vytvoření společné reakce.

"Spojené státy jsou hluboce znepokojeny dnes zveřejněnými výsledky o otravě Alexeje Navalného. Jak je z minulosti známo (obvinění však nebylo nikdy potvrzeno), Rusko již dříve použilo chemicky nervovou látku Novičok," uvedl John Ullyott. "USA budou spolupracovat se spojenci a mezinárodním společenstvím, abychom zajistili, že viníci z Ruska budou dohnáni k odpovědnosti," řekl.

Republikánský senátor Tom Cotton již vyzval k zastavení ruského projektu Severní proud 2 v reakci na zprávy o údajné otravě ruského opozičníka Alexeje Navalného látkou typu Novičok.

"Zastavte dostavbu a znemožněme spuštění plynovodu Severní proud 2. Dožeňme tak Rusko k odpovědnosti," napsal v úterý na Twitteru.

Cotton je jedním ze tří senátorů, kteří zaslali výhružný dopis přímo německé společnosti Sassnitz GmbH, která se podílí na dostavbě plynovodu Severní proud 2. Američtí zákonodárci vyhrožovali této společnosti "finanční destrukcí".

Nové informace o otravě Alexeje Navalného již okomentovali nejvyšší představitelé EU, NATO, a také britský premiér Boris Johnson.

Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov řekl, že Berlín o svých závěrech o "otravě" Navalného látkou Novičok Moskvu neinformoval. Ruské ministerstvo zahraničí v komentáři k prohlášení německého kabinetu uvedlo, že ruská strana čeká na odpověď Německa -na žádost Generální prokuratury RF - ohledně situace kolem Navalného.

Ruský vědec Leonid Rink, který se přímo podílel na vývoji Novičoku, řekl, že příznaky u Navalného se naprosto liší od otravy touto látkou. Podle jeho názoru jsou pokusy spojit "otravu" Navalného s Novičokem jen dalším pokusem zmařit dostavbu plynovodu Severní proud 2. 

Zdroj: worldbulletin.net 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!