USA uvalí na Turecko sankce kvůli nákupu ruských systémů S-400

12.12.2019

Výbor pro zahraniční vztahy Senátu USA schválil návrh zákona, který umožňuje uložit Turecku sankce kvůli nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Přijetí zákona oznámil senátor Bob Menendez.

Podle návrhu zákona, který byl zveřejněn na webových stránkách výboru, je "nákup S-400 ze strany Turecka důvodem k uložení sankcí", a to v souladu s americkým zákonem "O boji proti nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí" (CAATSA). Návrh zákona, který byl na úrovni výboru schválen tento týden, umožňuje zavedení sankcí do 30 dnů od nabytí právní moci.

Nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400 Tureckem vyvolal ostrou kritiku ze strany USA, a tak byl v říjnu předložen nový zákon, umožňující uložit sankce proti této zemi.

Dokument také omezuje prodej amerických zbraní do Turecka a uvaluje sankce na turecké představitele, kteří jsou odpovědní za dodávky zbraní pro tureckou vojenskou operaci v Sýrii. USA již dříve zavedly sankce proti Turecku kvůli operacím v Sýrii, ale zrušily je ihned poté, co Ankara souhlasila s příměřím.

Sněmovna reprezentantů již dříve přijala svou vlastní verzi sankcí proti Turecku a Senát zvažuje řadu podobných návrhů zákonů. Předseda výboru, senátor Jim Risch, v minulosti prohlásil, že má v úmyslu hlasovat o návrhu zákona o sankcích proti Turecku, ale zavedení sankcí nepovažuje v současné době za nejlepší možnost.

Zdroj: tasnimnews.com