USA uvedly, že „použijí všechny metody“ ke svržení prezidenta Madura

30.08.2019

Bílý dům uvedl, že USA využijí veškeré metody k tomu, aby došlo k ukončení vlády prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele. Mezi plánované metody patří i zablokování aktiv venezuelské centrální banky a ropné společnosti PDVSA.

Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz, který nařizuje zablokovat aktiva venezuelských úřadů v jurisdikci USA, včetně centrální banky a státní ropné společnosti PDVSA, uvádí se v dokumentu, jenž zveřejnil Bílý dům.Mimo jiné z toho plyne omezení vstupu na území USA těm osobám, na které se vztahují sankce.

"Všechny možnosti jsou na stole. Spojené státy využijí veškeré prostředky, aby Nicolás Maduro v úřadu venezuelského prezidenta skončil. Také chceme pomoci zabezpečit přístup humanitární pomoci a zajistit demokratický přechod moci ve Venezuele," uvádí se v prohlášení.

Ve Venezuele začaly masové protesty proti prezidentu Madurovi 21. ledna, tedy krátce poté, co složil prezidentskou přísahu. Předseda venezuelského Národního shromáždění Juan Guaidó se nezákonně prohlásil za prozatímní hlavu státu, a mnoho západních stran, včetně Spojených států, jej uznaly dočasným prezidentem. Naopak Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí Nicoláse Madura jako prezidenta podpořily.

Samuel Moncada, velvyslanec Venezuely při OSN, požádal Radu bezpečnosti o co nejrychlejší reakci na zvyšující se hrozby ze strany USA zavést blokádu proti jeho zemi.

"Žádáme Radu bezpečnosti, aby začala okamžitě jednat kvůli odvrácení katastrofy, kterou mohou způsobit nezákonné vojenské akce proti Venezuele, které ohlásila vláda USA," sdělil Moncada.

"Naléhavě žádáme Radu bezpečnosti, aby dohlížela na plnění Charty OSN, chránila mezinárodní právo, a aby zachovala mír a zastavila Trumpovu touhu po válce," dodal Moncada.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!