USA zrušily kontrakt stíhaček F-35 pro Turecko na podnět Izraele

08.08.2019

Izraelská vláda lobovala za rozhodnutí USA o zrušení dodávek stíhaček F-35 Turecku, informoval deník Times of Israel s odkazem na zdroje z Jeruzaléma.

Článek se zakládá na reportáži izraelské televize Channel 12, která údajně získala tyto údaje od státních úředníků. Podle televize zástupci židovského státu v posledních měsících uspořádali několik tajných sezení, aby našli řešení, jak přesvědčit americkou vládu k učinění tohoto rozhodnutí.

Washington zrušil s Tureckem dodávky víceúčelových stíhaček poté, co Ankara zakoupila od Moskvy protivzdušné raketové systémy S-400. USA a další členské státy NATO se obávají toho, že pokud turečtí vojáci získají ruské systémy S-400 a také americké stíhačky 5. generace F-35, naučí se ruské radary objevovat a sledovat tyto letouny.

Dodávky S-400 Turecku

Smlouva o dodávce čtyř systémů S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Část má zaplatit Turecko, část je hrazena ruským úvěrem. Podle vicepremiéra Jurije Borisova je součástí smlouvy také opce po splnění hlavní části dodávek.

Turecko je třetí země po Bělorusku a Číně, kam Moskva dodala protivzdušné systémy S-400. Brzy se k těmto zemím připojí Indie.

Nákup nejmodernějších ruských protivzdušných systémů vyprovokoval mezinárodní skandál. USA požádaly, aby se Turecko nákupu vzdalo a koupilo místo toho jejich systémy Patriot.

Washington uvedl, že v případě odmítnutí zadrží nebo úplně zruší prodej nejnovějších stíhaček F-35 Ankaře. Avšak Turecko neustoupilo, což skončilo jeho vyloučením z projektu F-35, do něhož země investovala zhruba 1,25 miliardy dolarů.

Zdroj: worldbulletin.net