USA zvažují stažení 9,5 tisíce vojáků z Německa, odkud zamíří do Polska
Spojené státy hodlají snížit vojenskou přítomnost v Německu. Některá vojska, stažená ze Spolkové republiky, budou přemístěna do Polska a dalších zemí, část se vrátí do Spojených států.
Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu snížit počet amerických jednotek, rozmístěných v Německu. Uvedla to tisková agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného představitele Spojených států. Podle jeho slov bude z Německa staženo 9,5 tisíce amerických vojáků a důstojníků. V současné době se v Německu nachází asi 34,5 tisíce amerických vojáků.
Některá vojska, stažená z Německa, budou přemístěna do Polska a dalších zemí, část se vrátí do Spojených států, uvedl. Podle listu The Wall Street Journal budou američtí vojáci stahováni z Německa v září.
Součástí nařízení má být i omezení maximálního počtu amerických vojáků, kteří mohou být celkově rozmístěni v Německu. Podle nových pravidel může být v zemi trvale či dočasně rozmístěno nejvýše 25 tisíc příslušníků ozbrojených sil. V minulosti se jednalo o 52 tisíc mužů a žen.
Možnost výrazně snížit vojenskou přítomnost v Německu se v Bílém domě probírala již od loňského září a údajně nesouvisí s rozhodnutím německé kancléřky Angely Merkelové ohledně odmítnutí její účasti na zasedání skupiny G7 ve Washingtonu.
Každopádně vztahy mezi oběma severoatlantickými spojenci jsou v poslední době poněkud napjaté. Americký prezident Donald Trump kritizuje Německo za nedostatečné výdaje na obranu a za spolupráci s Ruskem na výstavbě plynovodu Severní proud 2. Američtí zákonodárci mezitím plánují uvalit na plynovodní projekt, který kancléřka podporuje, další sankce.
V květnu americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová nevyloučila, že by v Polsku mohly být rozmístěny americké jaderné zbraně: "Pokud chce Německo snížit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a vojenskou techniku možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně a zaujímá strategické místo na východním křídle armád NATO."
Zdroj: antiwar.com