Německo musí uvalit sankce proti USA, jinak ztratí nezávislost, uvedl expert

25.12.2019

"Německo musí uvalit sankce proti USA, jinak ztratí svou nezávislost. Americké sankce proti Severnímu proudu 2 mají za cíl vrazit klín mezi Rusko a Evropskou unii," uvedl Stephan Kohler, známý německý energetický expert a ředitel Energy Efficiency Invest Eurasia GmbH.

Nepříjemné sbližování

Podle Kohlera mají americké sankce dva důvody. Za prvé, Spojené státy mají zájem prodávat svůj zkapalněný zemní plyn (LNG) do Evropy. Avšak současná cenová politika ukazuje, že náklady na LNG z Ruska nebo Kataru jsou o mnohem nižší, než z USA. To znamená, že Spojené státy nejsou v tomto ohledu konkurenceschopné.

"Zajímavější je však politický aspekt. Američané nemají zájem na tom, aby se Evropa a Rusko znovu sblížily. Právě proto se zavádějí sankce s cílem ještě více vrazit politický klín mezi Evropu a Rusko," říká Kohler.

Expert se domnívá, že schválení sankcí se urychlilo poté, co prezidenti Ruska, Německa, Francie a Ukrajiny vytvořili během schůzky v Paříži výrazný pokrok. "V tuto chvíli se USA zaměřují na sankce. To znamená, že kromě ekonomických zájmů existují především ze strany USA zájmy politické, kterými se chtějí výrazně vměšovat do sbližování Ruska a EU, " uvedl Kohler.

Americké sankce proti Severnímu proudu 2 jsou přísné, ale nikoliv tragické, říká expert. "Povede to k tomu, že společnosti, které pokládají plynové potrubí v Baltském moři, nebudou moci pokračovat v práci. Takže nastane pracovní pauza a bude nutné použít alternativní možnosti, které budou dražší a vyžadují více času. Myslím, že projekt bude úspěšně dokončen, ale výstavba se zpomalí."

Možné reakce

Podle Kohlera je také třeba mít na zřeteli, že Rusko bude na americké sankce patřičně reagovat, což opět způsobí politické napětí, a důsledky není možné předvídat. Reakci německých a evropských politiků odborník okomentoval takto:

"Mnoho německých a evropských politiků tvrdí, že zásah USA do německé a evropské energetické politiky prostřednictvím sankcí akceptovat nebudou. Severní proud 2 je schválený projekt v souladu se všemi právními předpisy. Politici odsuzují jednání USA, ale nyní je zapotřebí odvetná reakce. Evropa nemůže dovolit Spojeným státům porušovat právní zásady... Německo musí uvalit sankce proti Spojeným státům, jinak ztratíme nezávislost," řekl Stefan Kohler.

Ekonomická dominance USA v ohrožení

Expert poznamenává, že nedávná rusko-ukrajinská dohoda v oblasti tranzitu plynu, které strany dosáhly díky zprostředkování Německa a EU, svědčí o dobrém vývoji mezistátních vztahů. To se dalo předvídat již po schůzce a ruský prezident Vladimir Putin během velké tiskové konference koncem tohoto roku znovu potvrdil, že plyn bude dodáván z Ruska do Evropy přes Ukrajinu.

"V našich vztazích jsme na dobré cestě. Americe taková situace samozřejmě nevyhovuje a chce ji všemi způsoby narušit," zdůraznil Kohler.

Podle něj Spojené státy také znepokojuje uvedení do provozu nového plynovodu Síla Sibiře z Ruska do Číny. Washington se obává, že v této části světa by mohl vzniknout ekonomický region, proti němuž by Amerika již nebyla konkurenceschopná.

"Pokud se Evropa se svými technologiemi a Rusko se svými surovinami sblíží, budou společně Čína a Euroasijské společenství představovat silnou moc na světovém trhu. Bude-li realizována spolupráce od Vladivostoku do Lisabonu, bude americká ekonomická dominance ohrožena. V každém případě tomu budou chtít Američané zabránit," uzavřel Stefan Kohler.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!