V Austrálii při lesních požárech uhynula více než miliarda zvířat

09.01.2020

Více než miliarda zvířat uhynula v důsledku pokračujících lesních požárů v Austrálii, informovala tisková služba univerzity v Sydney s odkazem na průzkumy.

Profesor Chris Dickman zjistil, že přes 800 milionů zvířat padlo za oběť požárů ve státě Nový Jižní Wales, a že celkový počet uhynulých zvířat v zemi překročil jednu miliardu.

Tato čísla se zakládají na zprávě Světového fondu divoké přírody (WWF). Autoři průzkumu s pomocí těchto čísel zjistili průměrnou hustotu populace savců, ptactva a plazů v Novém Jižním Walesu. Poté znásobili odhad hustoty plochou rostlinstva. Vědci použili konzervativní odhady, takže je počet mrtvých živočichů zřejmě podstatně větší, což také vyplývá ze zprávy.

V důsledku lesních požárů shořely v Austrálii miliony hektarů půdy a požáry si v posledních měsících vyžádaly životy 17 lidí a zničily tisíce budov. Na některých místech byly požáry natolik silné a kouř tak hustý, že nebylo možné hasit ze vzduchu. Vláda vysílá do postiženého regionu vojenské lodě a letectvo. Na jihovýchodním pobřeží Austrálie také probíhá kvůli požárům velká evakuace.

Kouř z rozsáhlých lesních požárů, které nyní sužují Austrálii, již dosáhl břehů Jižní Ameriky. Také zahalil nebe nad většinou území střední a jižní Chile, informovala chilská meteorologická služba MeteoChile.

Požáry v Austrálii

Současné požáry, které postihly Austrálii, jsou považovány za tragédii dosud nevídaných rozměrů. Jde o nejhorší požáry v historii Austrálie.

V této zemi dochází k požárům poměrně pravidelně, ale nyní je situace ničivější, než kdy dříve. Vědci se domnívají, že za požáry může roky trvající sucho, které je v některých oblastech způsobeno klimatickými změnami. Důvodem by ale mohlo být i neobvyklé počasí nad Indickým oceánem.

Nyní požáry trvají už delší dobu a situace se příliš nelepší, spíše naopak. Hasiči jsou na pokraji svých sil, a i když v zemi občas zaprší, naděje na to, že by déšť uhasil požáry, je mizivá.

I když na východě Austrálie vedro na chvíli polevilo a mírně prší, řada měst je stále zahalena dýmem. Meteorologové ze státu Viktorie uvádí, že viditelnost ve městě Melbourne a jeho okolí je menší, než jeden kilometr. V metropoli Canberra byla kvůli znečištění ovzduší uzavřena Australská národní galerie i místní univerzita. Kvalita ovzduší v tomto městě je nyní nejhorší ze všech velkých světových metropolí.

Zdroj: yonhapnews.co.kr

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!