V blízkosti španělské letadlové lodě proletěl ruský letoun Su-24

18.07.2019

V blízkosti španělské letadlové lodě Juan Carlos I., která prováděla manévry v rámci námořního cvičení Severoatlantické aliance v Baltském moři, proletěl ruský bombardér Su-24, informovala španělská televizní stanice Antena 3.

Podle španělské televize proletělo ruské letadlo poblíž španělské lodě v malé výšce a "poměrně malou rychlostí".

Letoun byl zachycen radary, ale jeho manévry "nebyly považovány za nebezpečné", a proto nebyla učiněna žádná obranná opatření, oznámila televizní stanice.

Každoroční cvičení vojensko-námořních sil členských zemí NATO BALTOPS 2019 v Baltském moři bylo zahájeno. Účastní se ho celkem 44 lodí, 40 letadel a vrtulníků, a kolem dvanácti tisíc vojáků.

Průběh cvičení sledují síly Baltského loďstva RF. Hlídkují zde také dvě útočné raketové skupiny lodí, pátrací skupina, letadla námořního letectva, a rovněž pobřežní raketové komplexy Bastion.

V těchto dnech ruské stíhačky Su-27 z pohotovostních sil protivzdušné obrany zachytily americké bombardéry B-52H, které se přibližovaly k ruské hranici od Černého a Baltského moře. Kromě toho byla v minulém týdnu vyslána ruská stíhačka Su-27 do vzduchu, aby zachytila a dohlížela na dvě výzvědná letadla - americké RC-135 a švédské letadlo Golfstream. Pilot ruského letadla je za dodržování všech bezpečnostních opatření doprovodil přes Baltské moře, aby zabránil narušení hranic vzdušného prostoru Ruska.

Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou v posledních letech velice napjaté, protože Severoatlantická aliance značně zesílila svou činnost v pobaltských zemích a zejména v blízkosti ruských hranic, a také nařídila další rozšiřování směrem na východ.

Moskva nejednou vyjádřila znepokojení v souvislosti s aktivitou NATO u svých hranic a zdůraznila, že tato činnost ohrožuje její bezpečnost a porušuje základní ustanovení Rusko-NATO, které zakazuje rozmístění vojenských sil na území nových členských zemí aliance.

Zdroj: khaama.com