V České republice a na Slovensku hrozí povodně

14.10.2020

V obou republikách noční nepřetržité deště zvýšily hladinu řek. V Česku jsou řeky na 11 místech na nejvyšším povodňovém stupni. Na Slovensku jsou největší problémy v okolí Košic, kde řeky již zaplavily zahrady. Hasiči mají za sebou desítky výjezdů.

V České republice noční déšť způsobil rozvodnění některých řek na Moravě a na východě Čech. Třetí povodňový stupeň zůstává například na řece Bečvě na Přerovsku, na Veličce ve Strážnici nebo na Novohradce v obci Luž na Chrudimsku. Výstraha před deštěm a povodněmi platí i pro následující dny.

V Moravskoslezském kraji třetí stupeň povodňové aktivity platí na šesti místech, zástavba však podle meteorologů není ohrožena. Stav ohrožení od rána platí na Polančici v Polance, Sezině v Bravanticích, Bílovce ve Velkých Albrechticích a Bílovci, na řece Odře v Odrách a v Opavě v Držkovicích.

Zvýšené hladiny řek jsou zaznamenávány po celém Česku, stejný stav je také na Olomoucku, kde hasiči monitorují především řeku Bečvu. Na několika místech na Hranicku a Lipnicku hasiči stavěli hráze z pytlů s pískem. Na Pardubicku hasiči vyjížděli k 44 případům, na Královéhradecku k 15, jednalo se ale zatím jen o monitorování vodních toků, odstraňování popadaných stromů a odčerpávání vody.

Kvůli silnému větru dnes nejezdí lanovka na Ještěd, na Liberecku hasiči zaznamenali již 24 událostí, jednalo se především o popadané stromy.

Meteorologové zároveň varují, že voda z řek může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Ve středu má být zataženo s deštěm, který by měl během dne slábnout.

Naposledy povodně Česko potrápily na konci srpna, kdy se zvýšily hladiny řek v Moravskoslezském kraji. Tehdy během jediné noci například na Frýdecko-Místecku spadlo 64 litrů vody na jeden metr čtvereční. V tomto krátkém období stoupaly hladiny řek po celém Moravskoslezském kraji.

Situace na Slovensku

Na Slovensku taktéž stoupají hladiny řek po celé zemi. Třetí stupeň byl již včera vyhlášen na řekách Hornád s přítoky a Hnilec s přítoky v okresech Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-město a Košice okolí.

Podle hasičů byly zaplaveny místní komunikace a přilehlé pozemky, došlo také k zaplavení rodinných domů a ohrožení zdrojů pitné vody.

Vodní hladiny včera výrazně stoupaly na řekách Hron, Ipeľ, Slaná a Rimava.


Zdroj: snews.com