V Náhorním Karabachu se situace zhoršuje

27.09.2020

Arménie sestřelila dva vrtulníky a tři bezpilotní letouny ozbrojených sil Azerbájdžánu v prostoru Náhorního Karabachu, uvedla tisková mluvčí arménského ministerstva obrany Stěpaňanová.

Podle mluvčí arménského ministerstva obrany byla neuznaná republika Náhorní Karabach vystavena leteckým a raketovým útokům. Později Stěpaňanová uvedla, že ázerbájdžánská armáda také utrpěla ztráty na životech a ztratila tři tanky. Tyto informace však Ázerbájdžán nepotvrdil.

Arménský předseda vlády Nikol Pašiňan řekl, že Ázerbájdžán zahájil ofenzívu ve směru ke Karabachu.

Ohledně ostřelování ze strany Ázerbájdžánu hovořil i tiskový tajemník prezidenta Náhorního Karabachu Vagram Pogosjan. Podle něj byly ostřelovány obce a města, včetně Stěpanakertu, hlavního města neuznané republiky Náhorní Karabach.

Ministerstvo obrany Ázerbájdžánu tvrdí, že střelbu zahájily ozbrojené síly Arménie, které střílely na vesnice v okolí měst Terter, Agdam, Füzuli a Džebrail. Podle ministerstva jsou mezi civilním obyvatelstvem mrtví a ranění.

"Když chtějí válku, budou mít válku," řekl prezident Karabachu, když vystoupil s výzvou k národu a vyhlásil válečný stav.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany uvedlo, že ozbrojené síly v neděli zahájily v Karabachu operaci podél celé přední linie.

V neděli ázerbájdžánské ministerstvo obrany uvedlo, že arménské ozbrojené síly střílely na osady na kontaktní linii v Karabachu a podle posledních údajů jsou mezi civilisty mrtví.

Kvůli potlačení bojové aktivity ozbrojených sil Arménie a zajištění bezpečnosti civilního obyvatelstva se velení ázerbájdžánské armády rozhodlo "zahájit operaci svých vojsk podél celé fronty," prohlásilo ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany uvádí, že "bylo zničeno 12 jednotek protiletadlových raketových systémů OSA arménské protivzdušné obrany".

Ázerbájdžánský rozsáhlý útok vedl ke ztrátám na životech mezi civilním obyvatelstvem, řekl ochránce lidských práv v Náhorním Karabachu Artak Beglarjan.

Konflikt v Karabachu 

Konflikt začal již v únoru 1988, kdy autonomní oblast Náhorní Karabach oznámila odtržení od Ázerbájdžánské SSR. V důsledku ozbrojené konfrontace v letech 1992-1994 ztratil Ázerbájdžán kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony. Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci Minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy - Ruskem, USA a Francií.

Zdroj: vestnik.net/news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!