V Polsku začalo nacvičování přesunu amerických vojsk do Evropy

05.06.2020

V Polsku odstartovalo vojenské cvičení Defender Europe 2020, které bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo. Mělo se jednat o největší přesun amerických vojsk do Evropy za posledních 25 let. Plánovalo se, že přes oceán dorazí 20 tisíc vojáků a k nim se připojí devět tisíc amerických vojenských příslušníků, kteří jsou již v Evropě rozmístěni.

Evropské velení armády USA (EUCOM) v březnu informovalo, že Pentagon zrušil přesun kvůli šíření covid-19, stejně jako byla zrušena další související cvičení: Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike a Swift Response.

Velení také informovalo, že USA snižují počet zúčastněných vojáků. Závěrečná část Defender Europe 2020 se měla podle plánu konat ve dnech 20. dubna - 20. května na území Německa, Polska a baltských států za účasti 37 tisíc vojáků z 18 států.

"Epidemie covid-19 naše plány samozřejmě změnila, ale hlavní je, že jsme se bleskově přizpůsobili dnešní situaci. Polská armáda neztratila ani na chvíli bojovou pohotovost," prohlásil polský ministr národní obrany Mariusz Blaszczak při zahájení cvičení na Drawském polygonu na severozápadě Polska. Jeho projev přenášela polská televize.

Ministr obrany poděkoval velení americké armády za to, že "je zde přítomná a cvičí spolu s námi, nehledě na problémy, se kterými bojuje celý svět".

Vojenského cvičení Defender Europe 2020 na území Polska se zúčastní asi šest tisíc vojáků (včetně 2 000 polských), 100 tanků a přes 230 bitevních strojů, dělostřelectvo a raketové systémy, celkem asi dva tisíce kusů techniky.

Základ polského kontingentu tvoří 12. mechanizovaná brigáda ze Štětína a také vojáci 6. letecké výsadkové brigády z Krakova, 9. braněvské jezdecké brigády, 2. inženýrského pluku, 2. ženijního pluku a 5. inženýrského pluku. Letectvo je zastoupeno letouny F-16 a vrtulníky Mi-24 z 1. letecké brigády pozemních vojsk.

Za americkou stranu se cvičení účastní asi čtyři tisíce vojáků z 1. jezdecké divize, 2. brigádního bojového útvaru, 3. pěší divize, 3. brigády bojového letectva.

Účastníci cvičení mají prověřit "možnost součinnosti polských a amerických vojsk v rámci společné bojové operace". Plánuje se také nacvičit "hlavní taktická epizoda: překonání vodní překážky za účasti tankových a leteckých výsadkových vojsk".

Hlavním cílem cvičení je podle prohlášení "zvýšení strategické pohotovosti a součinnosti díky možnosti rychlého nasazení amerických vojsk v Evropě a také prověrka schopnosti hostitelských zemí přijmout spojeneckou podporu".

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!