V Rumunsku se koná „Pochod proti chudobě“

18.10.2022

Desetitisíce rumunských obyvatel se připojily k rozsáhlé celostátní akci "Pochod proti chudobě", kterou organizovaly regionální a centrální odbory po celé zemi. Publikoval to dnes, 18. října, místní list Jurnalul.

Akce má formu shromáždění a pěších demonstrací v řadě okresů země. Předpokládá se, že zítra se demonstranti sejdou na shromáždění v centru Bukurešti. Lidé požadují, aby rumunská vláda zastavila růst cen, zvýšila mzdy a důchody a zvýšila objem sociálních dávek pro vícedětné a zdravotně postižené rodiny.

Podle Rumunského národního statistického institutu (INS) dnes žije více než 30 % rumunských občanů pod hranicí chudoby. Více než 80 % Rumunů není schopno platit včas účty za energie a dalších 24 % deklaruje svůj záměr opustit svou vlast a hledat si stabilní práci.

Připomeňme, že v sousedním Moldavsku se také konají tisíce opozičních protestů proti asociální politice vedení země. Inflace v zemi za rok vlády proevropských úřadů dosáhla 34,29 %, což je rekord od roku 1999 a nadále roste. Moldavská republika zažívá hlubokou hospodářskou a energetickou krizi. Ministerstvo práce a sociální ochrany potvrdilo, že současné tarify je schopno platit pouze 1 % obyvatel. Podle sociologické studie je pro demisi vlády a předčasné parlamentní volby 65 % obyvatel.

Jak informovala média, na žádost moldavské prezidentky Maia Sandu vláda schválila opatření k omezení práva občanů protestovat a ministerstvo vnitra zpřísnilo stíhání proti demonstrantům. Minulou neděli policie rozehnala poklidné shromáždění v centru hlavního města a zničila jejich stanové městečko před budovou parlamentu a prezidentským úřadem.

Zdroj: infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!