V Rusku bylo zahájeno trestní řízení ve věci odstranění pomníku maršála Koněva v Praze
Ruští vyšetřovatelé chtějí soudně stíhat osoby, které jsou odpovědné za odstranění pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva v Praze 6, informovala o tom mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska.
"V Hlavním vyšetřovacím úřadu Vyšetřovacího výboru RF bylo zahájeno trestní řízení podle 3. části článku 354.1 Trestního zákoníku RF (znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska, které bylo spácháno veřejně)," uvedla v pátek mluvčí Petrenková pro ruská média.
Poznamenala, že 3. dubna, v době kdy se blíží oslavy 75. výročí vítězství nad fašistickým Německem, byl znesvěcen pomník maršála Ivana Koněva. Uvedla, že "skupina politiků pomocí provazů a jeřábu odstranila z podstavce sochu maršála Koněva, a také byly odstraněny památné nápisy".
"Jak je uvedeno se vyšetřovacím spisu, podobnými cynickými činy úředníci městské části Prahy 6 hrubě porušili závazky České republiky v rámci dvoustranných smluv s RF a předvedli své pohrdání společné památky a historií boje sovětského národa proti fašismu," uvedla Petrenková.
Připomněla, že pomník Koněva byl slavnostně odhalen 9. května 1980 na náměstí Interbrigády v Praze jako "historická připomínka záchrany města před úplným zničením fašistickými okupanty".
Reakce českého ministerstva spravedlnosti
České ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že česká justice nikoho za odstranění pomníku maršála Koněva nevydá Rusku.
"Co je nutné konstatovat, je to, že platná právní úprava ČR vylučuje možnost vydání občana ČR k trestnímu stíhání anebo k výkonu trestu odnětí svobody do cizího státu mimo státy Evropské unie - pokud se svým vydáním daná osoba nevysloví souhlas," sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti ČR Vladimír Řepka.
Zákon o odpovědnosti za poškození válečných památníků
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon o trestní odpovědnosti za zničení nebo poškození vojenských hrobů a pomníků, které uctívají památku zemřelých při obraně vlasti. Poté ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal ředitele Vyšetřovacího výboru RF Alexandra Bastrykina, aby trestně stíhal zahraniční představitele, kteří jsou odpovědní za zničení pomníků sovětským občanům, zejména v Praze. Také předseda Ruského vojensko-historického společenství Vladimir Medinskij oznámil, že požádá Vyšetřovací výbor RF, aby právně zhodnotil hanebné odstranění pomníku Koněva v Praze.
Odstranění pomníku maršála Koněva nezůstane bez odpovědi
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí oznámila, že odstranění pomníku maršála Ivana Koněva v Praze může být dlouhodobým negativním impulsem ve vztazích Ruska a Česka.
"Jsme zmateni z bezmocnosti ústředních orgánů země, které nejsou schopné srovnat městské úředníky a skoncovat s porušováním mezinárodních závazků státu. To, k čemu došlo v Praze, je zločin, který se může stát dlouhodobým negativním impulsem v našich vztazích, určitě to nezůstane bez odpovědi," uvedla mluvčí.
Dopis ministra Šojgu
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu odeslal dopis českému protějšku Lubomíru Metnarovi se žádostí o odvezení pomníku Koněva do Ruské federace a uvedl, že ruská strana je připravena všechny související finanční náklady zaplatit. Zároveň Šojgu vyjádřil lítost nad tím, že odstranění pomníků probíhá v době 75. výročí vítězství nad fašismem. Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek k tomu uvedl, že ministerstvo nemůže pomník předat Rusku, protože je ve vlastnictví radnice Prahy 6.
Zdroj: snews.com