V sázce je bilion dolarů: Čína se připravuje na odprodej státního dluhu USA

11.05.2020

Washington hrozí Pekingu odmítnutím plnit dluhové závazky. Podle Bílého domu by to měla být pro Čínu cena za šíření koronaviru a za utajování informací o pandemii. Jak uvádí média, Čína, která je druhým největším držitelem státního dluhu USA, proto plánuje na trh vypustit velký objem státních dluhopisů.

Ekonomové jsou přesvědčeni, že to způsobí ohromnou ránu celému trhu s americkými cennými papíry a kurzu dolaru.

Na konci března senátoři Marsha Blackburnová a Lindsey Graham požadovali, aby byl Peking potrestán za "utajování informací o vypuknutí epidemie ve Wu-chanu, která způsobila začátek krize ve zdravotnictví v celosvětovém měřítku". Podle jejich názoru je nutné, aby část amerického dluhu, který se nachází v rezervách Čínské centrální banky, byla odepsána.

"Je to už třetí pandemie, jejichž ohnisko pochází z Číny. Přichází z těch jejích špinavých trhů, kde se volně pohybují myši a opice s různými viry, které se pak přenáší skrz nakupované jídlo," uvedl Graham v rozhovoru pro Fox News. Senátor zdůraznil, že proto "by měl celý svět vystavit Číně účet za pandemii" a donutit Peking, "aby se hluboce plácl přes kapsu".

Kongres USA předložil návrh zákona o nutnosti mezinárodního vyšetření činů Pekingu v době vypuknutí koronaviru a vytvoření "mechanismu vyplácení kompenzací". Ke kampani se připojili i nejvyšší vládní činitelé, a americký prezident Donald Trump tuto myšlenku také podpořil.

"Zatím jsme nestanovili konečnou sumu, jakou budeme účtovat, ale bude významná, Čína udělala strašlivou chybu a snažila se ji před světem skrýt," uvedl americký prezident.

Čínská média ale varovala, že Peking zadlužen nebude. Druhý největší zahraniční věřitel Spojených států je připraven své obligace začít prodávat. Podle nejstarších anglicky píšících novin v Hongkongu South China Morning Post je možné, že k tomu dojde v nejbližší době - v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet situace s americkými požadavky na "odškodnění".

"Bílý dům uvažuje o prominutí celého nebo části amerického dluhu vůči Číně, který je ve výši 1,1 bilionu dolarů.

Jak ale uvádějí analytici, výsledek bude pro Spojené státy krajně nepříjemný: Čína zahltí trh státních dluhopisů přesně v ten moment, kdy Washington prudce zvýšil své emise, aby financoval programy na boj proti pandemii a její ekonomické následky.

"Odepsání dluhu jen tak je šílený nápad, a kdo to chce udělat, ať už je to kdokoli, by měl vážně přemýšlet o své morálce a profesní způsobilosti," řekl Cliff Tan, vedoucí oddělení analýzy trhů ve východní Asii MUFG.

Ale experti se spíše kloní k tomu, že se jedná o politický tah v rámci předvolební kampaně za znovuzvolení Trumpa.

Opačný efekt

Ekonomové varovali, že jakýkoliv pokus Washingtonu neplnit dluhové závazky vůči Číně bude mít bumerangový efekt, čímž se oslabí důvěra investorů ve schopnost americké vlády platit účty.

Čína uvedla, že americký veřejný dluh nyní považuje za riskantní a sníží dolarové rezervy ve prospěch japonského jüanu a jihokorejského wonu, čímž se finanční hodnota může propadnout a na akciovém trhu vznikne panika a dolar se zhroutí.

Je také možné, že se tento scénář Peking neodváží udělat. Čína je ale také schopná vyvolat kolaps dolaru a finančních trhů tím, že je zaplaví americkými státními dluhopisy.

Ale s největší pravděpodobností Peking zvolí méně tvrdou variantu: jednoduše přestane kupovat emise amerického státního dluhu.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!