USA připravují zákon o hrozbě ruských systémů S-400 pro stíhací letouny F-35

02.11.2020

Američtí senátoři začali připravovat návrh zákona, který bude regulovat prodej moderních zbraní různým zemím, a to včetně stíhacího letounu páté generace F-35 Lightning.

Jak uvedl portál Breaking Defense, demokratičtí senátoři trvají na tom, aby byla do zákona zahrnuta klauzule o zákazu prodeje stíhacích letounů státům, které koupily zahraniční zbraně, které představují pro F-35 potenciální hrozbu, například ruské protiletadlové raketové systémy S-400.

Americký politik Eliot Engel kromě toho navrhl i zavedení zvláštních podmínek prodeje zbraní zemím Blízkého Východu. Pokud by si chtěly koupit americké F-35, tak podle jeho názoru budou muset informovat Washington, jaké plány se stíhacími letouny mají.

Dne 16. října Turecko poprvé vyzkoušelo na cvičeních S-400 Triumf, které koupilo od Ruska. Vypuštěny byly celkem tři rakety, které úspěšně zasáhly určené cíle. To opět vyvolalo ve Spojených státech obavy. Washington totiž opakovaně kritizoval Ankaru a pohrozil jí sankcemi za pořízení ruských komplexů.

Reakce Ruska

Tento návrh zákona neušel pozornosti ani v Rusku. Člen Výboru pro mezinárodní záležitosti Státní dumy Sergej Železnjak uvedl, že návrh hovoří o neschopnosti Spojených států adekvátně konkurovat ruským výrobcům. Washington je vždy podrážděn nějakým úspěchem Ruska ve výrobě moderních druhů zbraní a jejich vysoké poptávky.

"Iniciativa amerických senátorů, která brání zemím v nákupu zbraní, mezi něž patří i ruské S-400, hovoří o nemožnosti amerických oponentů adekvátně konkurovat ruským výrobcům. USA se snaží ovládat trh se zbraněmi a vnucovat své vojensko-průmyslové výrobky dalším zemím."

Podle politika se hlavním signálem pro takové legislativní kroky stal neúspěšný pokus Washingtonu zabránit Turecku pořídit si ruské systémy S-400.

Železnjak poznamenal, že USA "již dlouho oceňují účinnost ruských protiletadlových raketových systémů S-400, o čemž několikrát hovořili zahraniční experti".

"Zároveň je nutné připomenout, že S-400 patří k systému protivzdušné obrany a je zaměřen na ochranu suverenity a integrity státu. V naší zemi se rozmísťují raketové komplexy s cílem zvýšení obranné schopnosti v reakci na zvýšenou agresivní aktivitu zemí NATO poblíž hranic Ruské federace," dodal.

"Američtí vojáci a jejich partneři v NATO úmyslně provokují jiné země agresivní rétorikou a snaží se co nejvíce rozšířit svou přítomnost a tlačit svět k novým závodům ve zbrojení v naději, že vydělají na prodeji smrtících zbraní miliardy," je přesvědčen Sergej Železnjak.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!