USA vytvořily plán na odstrašování Ruska v Černém moři

08.10.2019

Americký vládní analytický ústav RAND Corporation zveřejnil zprávu, věnovanou strategii "odstrašování" Ruské federace v černomořském regionu. Autoři zprávy vyslovili znepokojení ohledně toho, že Moskva  v poslední době modernizovala Černomořské loďstvo a navýšila stav vojenských jednotek v Jižním vojenském okruhu.

Experti z analytického ústavu RAND se domnívají, že kvůli zmírnění "rostoucího ruského vlivu" v tomto regionu je nutné rozmístit v Bulharsku a Rumunsku systémy protivzdušné obrany a pobřežní raketové systémy. K dalším opatřením patří aktivizace vojenských cvičení NATO a pomoc Ukrajině a Gruzii v rámci rozvoje obranných potenciálů.

Rusko je v posledních letech svědkem bezprecedentní aktivity aliance NATO u svých hranic, kterou velení aliance nazývá "zadržování ruské agrese".

Na začátku dubna členské státy NATO odsouhlasily opatření na podporu Ukrajiny a Gruzie v Černém moři. Dohoda přijatá na schůzce ve Washingtonu zahrnuje cvičení, výměnu informací a kotvení lodí v černomořských přístavech.

Moskva několikrát učinila prohlášení , že navyšování sil aliance směrem na východ je v rozporu se zárukami ze strany lídrů západních států, a že Rusko bude patřičně reagovat na jakékoliv agresivní kroky ze strany NATO. Ti, kdo usilují o připojení Ukrajiny nebo Gruzie k NATO, by měli dobře zvážit následky.

Činnost NATO vyvolává znepokojení

Šéf americké delegace, která přijela na pětidenní návštěvu Krymu, zakladatel organizace "Globální síť proti zbraním a jaderné síle ve vesmíru" Bruce Gagnon, prohlásil, že stálé rozšiřování armád NATO směrem k hranicím Ruska a činnost Severoatlantické aliance v Černém moři vyvolává znepokojení. Delegaci tvoří asi 20 lidí, včetně zástupců Velké Británie, Švédska, Izraele a Nepálu.

"Jsme znepokojeni problémy, týkající se vyvolávání války, a dělá nám starosti rozšiřování NATO k ruským hranicím. Také nás velmi znepokojují námořní vojenské kampaně armád NATO pod vedením USA v Černém moři. Je více než zřejmé, že USA postupně opouštějí závazky řady smluv, uzavřených s Ruskem. To je ze strany USA velmi nebezpečná arogance. Jsme svědky toho, jak USA prohlašují, že chtějí ovládnout svět a vesmír," řekl Gagnon během jednání u kulatého stolu o rozvoji veřejné diplomacie. Podle jeho slov americká vláda svou politikou ukazuje světu, že nemá zájem o udržení míru.

Moskva nejednou vyjádřila znepokojení z hromadění aliančních sil v Evropě. Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov prohlásil, že "Rusko není žádnou hrozbou pro nikoho, ale nebude ignorovat akce, které ohrožují zájmy a bezpečnost této země."


 Zdroj: worldbulletin.net