Kauza Vrbětice ještě zdaleka neskončila

18.06.2021

Vysokoškolský pedagog, ekonom a politik Radim Valenčík se vyjádřil k vrbětické kauze. Zejména se zajímá to, jak se k věci staví americký prezident Joe Biden.

Valenčík se ve svém textu věnuje kauze Vrbětice a poukazuje na to, že ještě zdaleka neskončila. V souvislosti s tím ale zmiňuje i nedávnou schůzku lídrů USA a RF, Joe Bidena a Vladimira Putina, ke které došlo tento týden v Ženevě. Politik konstatuje, že ten, kdo čekal zmínku či náznak Bidenova stanoviska k této kauze, alespoň v rámci tiskovky či jako dotaz na toto téma, musel být zklamán.

"Došlo k něčemu přesně opačnému. Došlo k dohodě o návratu diplomatů, tj. řešení konfliktu mezi USA a RF, do kterého jsme poslušně a hloupě vletěli," uvedl.

Připomíná také ty, kteří byli tímto výsledkem zklamáni. Mezi ně zařadil T. Klvaňu, který v diskusi na téma setkání Biden-Putin na programu ČT24 kolem 20. hodiny uvedl, že "ke schůzce vůbec nemělo dojít". Ale na jeho postoj má Valenčík jasný názor.

"Zařadil se tak na stejnou úroveň, jako třeba Peroutka, který po roce 1948 na rádiu Svobodná Evropa doporučoval shodit atomovou bombu na Prahu jako trest za to, že jsme chtěli vyzkoušet, zda se nám podaří socialistický experiment".

Sám Valenčík si ale myslí, že se americký prezident zachoval v této situaci poměrně zodpovědně.

"Biden projevil poměrně zodpovědný přístup. Ukázal, že i v jádru současné globální moci jsou lidé, kteří chtějí ze současné krize nalézt východisko. Česko si absurdní a nebezpečnou kauzou VRBĚTICE - vrbětickým fiaskem - udělalo největší ostudu ve svých novodobých dějinách a své občany tím připravilo o hodně peněz i majetku," uvedl Valenčík a odkázal na jeden ze svých článků, ve kterém toto téma rozebírá podrobněji.

V neposlední řadě poznamenal, kdo podle jeho mínění nese za celou situaci odpovědnost: "Plnou zodpovědnost nese slabý a vydíratelný Babiš, ještě více pak nepříčetná tzv. demoopozice, která se změnila v pátou kolonu agresivní části jádra současné globální moci." 

Neodpustil si také poznámku, že se mimo jiné ukázalo, že "kontaminovaní a naivní Piráti nedokážou ani částečně sehrát roli státotvorné strany".

V závěru pak politik zdůrazňuje, že kauza Vrbětice ještě neskončila, a podělil se o svůj názor na to, jaký by měl být další postup.

"Nesmíme připustit, aby vyšuměla jako loňská, také účelově načasovaná, kauza RICIN. Není důstojné tradic a dějin naší země, abychom se stali nástrojem válečné eskalace. Vrbětické zametání stop je nutně důsledně došetřit. Uvidíme, které politické strany si to dají do svého volebního programu. A vyšetřit, to znamená brát v úvahu všechny verze, jinak je to jen zametání stop závažných trestných činů," uzavřel celou věc Valenčík.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!