Válka USA s Íránem by byla pro globální ekonomiku katastrofou

20.07.2019

Případný ozbrojený konflikt mezi USA a Íránem by spustil prudký nárůst cen ropy a pád globálních akcií, což podle politického a ekonomického analytika Šabbira Razviho, by pro Washington nebylo příliš prospěšné.

Analytik Razvi k tomu dále uvedl, že Spojené státy chápou, že prudký nárůst cen ropy "y měl dramatický dopad na globální ekonomiku".

Ceny ropy se drží na vysokých hodnotách kvůli stupňujícímu se napětí mezi USA a Íránem a to jen kvůli tomu, že podle USA měla íránská armáda nelegálně sestřelit americký dron nad Hormuzským průlivem.

Teherán uvedl, že dron narušil íránský vzdušný prostor, zatímco Washington tvrdí, že dron byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

"Z čistě ekonomického hlediska to bude mít obrovský dopad", protože 25 - 40% celosvětové zásoby ropy se nachází právě v Hormuzském průlivu mezi Ománem a Íránem.

"Z finanční krize, která vypukla v roce 2008, jsme se ještě pořádně nevzpamatovali... a pokud se ještě rozhoří ropná krize, bude to mít nedozírné následky. Někteří ekonomové říkají, že pokud v oblasti Perského zálivu dojde k vyhrocené krizi, ceny by se mohly vyšplhat na 150 a dokonce až na 300 dolarů za barel," dodal.

Razvi pokračoval: "Pokud k tomu dojde, můžeme si s určitostí představit, jaký dopad to bude mít na globální trh. Akciové trhy se zhroutí a globální ekonomika bude čelit všem ostatním výzvám a Evropa rozhodně nebude schopna toto zvýšení ceny ropy ustát."

"Osobně se domnívám, že pokud k této situaci dojde, tak pro Japonsko, Indii, Evropu a mnoho dalších zemí to bude po hospodářské a finanční stránce znamenat konec, ale Washington zřejmě takový vývoj chce a dělá proto vše, aby tomu tak bylo," dodal analytik Razvi.

Zdroj: khaama.com