Ve Venezuele byli zatčeni dva američtí občané za pokus o invazi

10.05.2020

Ve Venezuele byli zatčeni dva Američané, kteří jsou nyní obžalováni z účasti na nezdařeném pokusu o námořní invazi, oznámil Nejvyšší soud Venezuely.

"Národní soud pro případy, spojené s terorismem, schválil usnesení o zatčení amerických občanů Luka Alexandra Denmana a Airana Berryho za zločin, související s terorismem, a nelegitimním obchodem se zbraněmi," uvádí se v prohlášení Nejvyššího soudu Venezuely.

Do vazby byli předáni také další zadržení.

Venezuelská Generální prokuratura vydala 22 zatykačů na účastníky nepodařené invaze z moře. Bylo zahájeno mezinárodní pátrání po šéfovi společnosti Silvercorp Jordanu Goudreauovi, opozičnímu poslanci z týmu Juana Guaidóa a politickému poradci z Miami Juanu Josemu Rendonovi, kteří byli obviněni z organizace útoku.

Venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol učinil na začátku května prohlášení, že úřady zabránily invazi z moře, kterou podnikli kolumbijští ozbrojenci v jednom z nejvýznamnějších přístavů země ve státě La Guaira. Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že cílem útoku byla jeho vražda.

Podle zprávy ministerstva vnitra podnikli ozbrojenci pokus o invazi do Venezuely na rychlostních motorových člunech.

Předseda Ústavního shromáždění (Constituent Assembly) Diosdado Cabello upřesnil, že dalších osm útočníků bylo při útoku zabito.

Za účast na útoku bylo zadrženo celkem 31 lidí. Prezident Maduro sdělil, že mezi nimi jsou dva američtí občané, kteří mají být členy osobní ochranky Donalda Trumpa. Americký prezident ale prohlásil, že s tímto útokem nemá nic společného.

USA a mnoha dalších zemí od ledna 2019 neuznává Madura jako prezidenta a považují za dočasnou hlavu státu vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa, který se za prezidenta prohlásil protizákonně.

Koncem března obvinilo ministerstvo spravedlnosti USA prezidenta Madura a dalších 15 členů vlády Venezuely z účasti na obchodu s drogami a z praní peněz.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!