Velvyslanectví USA v Dánsku omylem připsalo osvobození Osvětimi americké armádě 

29.01.2020

Velvyslanectví USA v Dánsku na Twitteru zveřejnilo zprávu o tom, že nacistický koncentrační tábor Auschwitz Birkenau (Osvětim) byl "osvobozen" americkou armádou.

Po kritice uživatelů Twitteru americká diplomatická mise uznala chybu a uvedla, že tábor osvobodily sovětské jednotky, původní text však neopravila.

"Podle amerického velvyslanectví v Dánsku byl koncentrační tábor Osvětim osvobozen americkou armádou," uvedlo ruské velvyslanectví. "Žádali jsme vás, abyste nešpinili vzpomínku na osvoboditele tábora Osvětim - tj. Rudou armádu."

Rusko toto tvrzení americké diplomatické mise v Dánsku označilo za nestoudné přepisování dějin.

Německý týdeník Der Spiegel rovněž připsal osvobození Osvětimi americké armádě. Týdeník prý "omylem" na sociální síti uveřejnil zprávu, že koncentrační tábor Auschwitz (Osvětim) osvobodily americké jednotky. Ve zprávě se uvádělo, že Auschwitz byl největším nacistickým táborem smrti, a že jej před 75 lety osvobodila americká armáda.

Na tuto neslýchanou zprávu upozornili uživatelé webu a týdeník se za "trapnou chybu" omluvil a podotkl, že kritiku na svou adresu od čtenářů vnímá jako "spravedlivý trest".

Sovětská vojska osvobodila Auschwitz 27. ledna 1945. Tento koncentrační tábor, v němž v letech 1941 - 1945 zahynulo asi 1,4 milionu lidí, včetně přibližně 1,1 milionu Židů, se stal jedním z hlavních symbolů holokaustu.

V roce 1947 bylo na místě bývalého nacistického koncentračního tábora založeno muzeum a v roce 1979 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!