Venezuela: Pokus o atentát na Madura byl údajně spáchán na příkaz Boltona

03.09.2019

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že má k dispozici důkazy, svědčící o tom, že pokus o atentát, který byl na něj spáchán před rokem, byl proveden na pokyn poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Johna Boltona.

4. srpna 2018 byl proveden pokus o atentát na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Jak uvedl venezuelský ministr komunikací a informací Jorge Rodriguez, během průvodu v Caracasu zamířilo k tribuně, na níž se nacházel prezident, několik dronů s výbušninami. Podle jeho slov bylo při pokusu o atentát na Madura zraněno sedm gardistů, prezident zraněn nebyl.

"Od chvíle, kdy byl tento pokus o atentát spáchán, uplynul jeden rok. Dnes mohu říci, že máme důkazy, že k tomuto pokusu došlo na příkaz Johna Boltona z Bílého domu... Všechno vede k Boltonovi, který má zločinecké a vražedné myšlení... Nemohu obviňovat prezidenta Trumpa, ale mám všechny důvody žádat o prošetření (jednání) Johna Boltona," řekl v rozhovoru s americkým novinářem Maxem Blumenthalem.

Pokus o státní převrat ve Venezuele

30. dubna se venezuelská opozice pokusila o státní převrat. Její lídr Juan Guaidó a jeho stoupenci se sešli v Caracasu před vojenskou základnou Carlota a vyzvali armádu a lid ke svržení zákonného prezidenta Nicoláse Madura.

Hlava státu a ministr obrany prohlásili, že ozbrojené síly zůstávají věrné legitimní moci. Pokus o státní převrat byl neúspěšný a okamžitě bylo zahájeno vyšetřování.

Zdroj: en.abna24.com