Vraždou Sulejmáního to skončit nemělo, USA podnikly nezdařený útok na Shahlaího

12.01.2020

V den zabití íránského generála Kásima Sulejmáního v Iráku prováděly USA ještě jednu tajnou operaci. Cílem měl být atentát na dalšího, vysoce postaveného íránského důstojníka, uvedl deník Washington Post.

S odvoláním na čtyři anonymní americké úředníky deník Washington Post uvedl, že americká armáda měla zlikvidovat ještě jednoho vysoce postaveného íránského důstojníka ze speciálních jednotek. Jedná se o Abdula Reza Shahlaíha, jednoho z hlavních velitelů íránských Revolučních gard, působících v Jemenu.

V den útoku na Sulejmáního v oblasti mezinárodního letiště Bagdádu se USA také pokoušely zlikvidovat Shahlaíha v Jemenu. Podle zdrojů obeznámených se situací ale útok nebyl úspěšný.

"Američtí úředníci uvedli, že operace proti Shahlaíovi zůstává nadále utajená, a odmítli uvést další podrobnosti," uvádí se v článku.

Pentagon a vojenské velení na Floridě monitorovali obě operace na likvidaci. Oba údery byly povoleny zhruba ve stejný čas; o Sulejmáním se okamžitě informovalo, protože se likvidace podařila.

15 milionů dolarů za Shahlaího

V prosinci ministerstvo zahraničí USA navrhlo odměnu ve výši 15 milionů dolarů za informaci o Abdulovi Shahlaíovi. Americký zvláštní zástupce pro Írán Brian Hook uvedl, že odměna se týká jakékoli informace o finančních aktivitách, sítích a spolupracovnících Shahlaího. Podle Hooka je Íránec zodpovědný za útoky proti Američanům a spojencům USA po celém světě a stojí za plány atentátů na koaliční síly v Iráku.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!