Ruský radar odhalil americké letouny F-35 u íránských hranic

20.01.2020

Ruské systémy protivzdušné obrany kontrolují vzdušný prostor kolem Ruska na tisíce kilometrů, uvedl Sergej Lavrov, a dodal, že ruské systémy protivzdušné obrany dokázaly odhalit šest amerických stíhaček F-35 poblíž íránské hranice, několik hodin po íránském raketovém útoku na americké základny.

Podle slov ruského ministra zahraničí "bylo v té době ve vzduchu u hranic íránského vzdušného prostoru šest amerických letounů F-35, což ilustruje celou napjatou situaci".

Jak informovali odborníci, dnes v tomto směru zatím pracuje jeden radar s velkým dosahem, jedná se o zaobzorový radar s názvem "Kontejner". Pikantní na celé této situaci je to, že letouny F-35 páté generace jsou považovány za neviditelné a přitom náš radar je zaregistroval na tisíce kilometrů.

Státní zkoušky zaobzorových radarových stanic byly dokončeny v loňském roce, letos byly předány do zkušební bojové služby, což, jak se ukázalo, bylo velmi úspěšné.

Podle slov generálního ředitele Vědecko-výzkumného ústavu dálkové radiokomunikace Kirilla Makarova je těžké v oblasti radiolokace očekávat nějaké senzace, ale Kontejner nám předvedl, že senzací je.

Například konvenční radary zachytí letadlo na vzdálenost 400 km, radar Kontejner ho vidí na vzdálenost 2 000 km. Podle Makarova bude mít Rusko téměř veškerou leteckou situaci v evropské části bloku NATO pod plnou kontrolou. A vyslat nepozorovaně do vzduchu armádu bombardérů, raketových nosičů nebo roj bojových robotů se již nepodaří.

Pokud by byl radar Kontejner uveden do provozu již v roce 2014, nebylo by žádné tajemství kolem sestřeleného Boeingu MH17 nad Ukrajinou.

A co se týče Íránu, Rusko s Íránem dosud nemá uzavřenou dohodu o výměně údajů o protivzdušné obraně, ale nejspíše ji co nejdříve uzavřou.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!