Prezident Srbska očekává nátlak na Bělehrad kvůli nákupu ruských systémů 

25.02.2020

Systémy Pancir-S1, získané od Ruska, posílí Srbsko a jeho vojenskou neutralitu, ale také nejspíše zapříčiní silnější zahraničně-politický nátlak na Bělehrad, prohlásil prezident Srbska Aleksandar Vučić.

Pancir-S1 je ruský hybridní samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu, který je určen k obraně civilních a vojenských objektů proti současným prostředkům vzdušného napadení.

Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin sdělil, že systémy Pancir-S1 byly dopraveny podle smlouvy s Ruskem na vojenské letiště Batajnica u Bělehradu. 

"Srbsko je zatím jediná země v regionu, která má raketový systém Pancir-S1, obrannou zbraň, ale také zbraň, která dělá Srbsko silnější a posiluje jeho vojenskou neutralitu. Není pochyb, že systémy budou příčinou zvýšení nátlaku na Srbsko," citovala prezidenta Vučiće televizní stanice Pink.

Podle slov srbského prezidenta mu právě tyto systémy poradil prezident RF Vladimir Putin, neboť "se dobře osvědčily v syrském konfliktu".

"Vyhradili jsme v rozpočtu peníze, abychom neohrozili výši zahraničního dluhu, ekonomický růst země, a fakt, že Srbsko je v regionu první a nadále i zůstane (podle růstu ekonomiky)," prohlásil prezident v televizním vysílání.

Vučić upřesnil, že protiletadlové systémy Pancir-S1 jsou zvlášť účinné proti bezpilotním strojům, raketám, nízko letícím letadlům a vrtulníkům.

Pancir-S1

Pancir-S1 je protiletadlový systém krátkého a středního dosahu pozemní a námořní dislokace.

Rusko vytvořilo speciálně pro Arktidu také verzi Pancir-SA na základě pásového vozu DT-30. Jedním z hlavních rozdílů oproti základní verzi je ta, že verze Pancir-SA nemá kanón.

Tento stroj byl poprvé představen na přehlídce vítězství na Rudém náměstí v Moskvě 9. května roku 2017 spolu s arktickou verzí raketového komplexu Tor-M2.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!