Výstavba plynovodu Nord Stream 2 je z 95 % dokončena

02.04.2021

Nord Stream AG, operátor projektu plynovodu Nord Stream 2, položil již 2 339 kilometrů plynovodního potrubí, což činí 95 %, sdělila kancelář mluvčího společnosti.

"K 31. březnu bylo položeno 2 339 km (z celkové délky 2 460 km) plynovodu Nord Stream 2. Zbývá položit asi 121 km, což činí (5 %) celkové délky plynovodu," sdělil zástupce společnosti Nord Stream 2 AG.

Spolkový úřad pro námořní plavbu a hydrografii (BSH) zamítl protest dvou ekologických organizací, které usilovaly o zrušení povolení na pokládku potrubí Nord Stream 2.

Deutsche Umwelthilfe (DUH) a organizace na ochranu přírody NABU se v lednu odvolaly proti rozhodnutí německého regulátora, který povolil pokládku plynovodu v německé výlučné ekonomické zóně na úseku 16,5 km v období měsíců květen - září 2021.

Práce se dokončují ve vodách Dánska a Německa. Plánuje se použití dvou lodí, vlečné lodi Fortuna, která již končí pokládku v dánských vodách, a pokladače potrubí Akademik Čerskij, který nedávno připlul na místo dostavby.

Problémem je, že v oblasti pokládky plynovodu Nord Stream 2 je pozorována zvýšená aktivita zahraničních válečných lodí a letadel, jejich akce jsou provokativní a jejich cílem je zabránit dokončení projektu. Prohlásil to provozovatel projektu, společnost Nord Stream 2 AG.

"Po obnovení výstavby mořského úseku plynovodu Nord Stream 2 v lednu 2021 došlo v oblasti provádění prací ke zvýšené aktivitě válečných lodí, letadel a vrtulníků, jakož i civilních plavidel cizích zemí, jejichž plavby v blízkosti pokládky jsou jasně provokativní," uvedla kancelář mluvčího společnosti.

Poznamenala, že v poslední době se zesílila zahraniční aktivita kolem plavidel, která pokládají potrubí.

Důkazem toho provokativního jednání je vynoření neidentifikovatelné ponorky ve vzdálenosti menší než jedna míle v chráněné zóně plavidla na pokládání potrubí.

"Vzhledem k tomu, že linie kotvení společnosti Fortuna jsou vzdálené více než jednu míli, mohl manévr ponorky deaktivovat celý systém kotevního budování na pokládku potrubí a způsobit tak havarijní poškození potrubí," sdělila společnost Nord Stream 2 AG.

Společnost se domnívá, že akce válečných lodí a letadel, jakož i civilních lodí cizích států, které narušují chráněnou zónu výstavby mezinárodního projektu, nereagujících na požadavky a přibližujících se na nebezpečnou vzdálenost k plavidlu na pokládání potrubí, jsou nezodpovědné a nepřijatelné a také představují skutečnou hrozbu vzniku mimořádných situací s nepředvídatelnými následky.

"Mluvíme o jasně naplánovaných a připravených provokací, a to jak s využitím rybářských plavidel, tak i válečných lodí, ponorek a letadel, které se snaží bránit realizaci ekonomického projektu. Toto je možná první bezprecedentní případ tohoto druhu v historii," uzavírá společnost Nord Stream 2 AG svůj komentář.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!