Vztahy mezi RF a Gruzií se zhoršily a letecké společnosti chtějí lety do Gruzie zastavit

18.07.2019

Ruské letecké společnosti od 8. července zcela pozastaví lety do Gruzie, ruské úřady budou muset zajistit návrat ruských občanů do vlasti, uvedl prezident Vladimir Putin.

Vztahy mezi Ruskem a Gruzii se prudce zhoršily poté, co došlo k nepokojům v blízkosti budovy gruzínského parlamentu. Důvodem se stala návštěva ruských poslanců a skutečnost, že jeden z nich, Sergej Gavrilov, usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová celý incident okomentovala a označila Ruskou federaci za "nepřítele a okupanta".

Sergej Gavrilov k tomu uvedl pro ruská média: "Podle protokolu je toto čestné místo jasně přiděleno předsedovi Valného shromáždění, a nikoli tajemníkům. Valné shromáždění je vedeno pouze předsedou Meziparlamentního shromáždění pravoslaví, v tomto případě mnou."

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal vyhlášku, zakazující ruským leteckým dopravcům létat do Gruzie.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil toto rozhodnutí za dočasně vynucené, jehož účelem je zajistit bezpečnost ruských občanů. Podle něj bude podmínkou pro zrušení zákazu letů do Gruzie normalizace situace v zemi.

Reakce Gruzie

Podle Zuraba Abašidze, který působí jako zástupce gruzínského premiéra pro styky s Ruskem, se gruzínské vedení snaží podrobně prostudovat rozhodnutí ruských úřadů.

Masové demonstrace

20. června vypukly v Tbilisi masové protesty. Důvodem bylo, že během zasedání Meziparlamentního shromáždění pravoslaví ruský delegát a člen Státní dumy Sergej Gavrilov podle zasedacího pořádku usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu. To vyvolalo nespokojenost řady gruzínských politických stran, jejichž zástupci nakonec opustili místnost.

Gavrilov uvedl, že na toto místo usedl podle předem připraveného zasedacího pořádku - a navíc mu toto místo nabídla k obsazení přijímající gruzínská strana. Byl to snad z jejich strany záměr?

Později se celková situace zhoršila, když v centru hlavního města začaly masové demonstrace. Zástupci gruzínské opozice společně s davem několika tisíc lidí začali útočit na budovu parlamentu. Došlo i ke střetům s policií, která podnikla silové protiopatření. V důsledku toho bylo 240 lidí zraněno, jedna osoba zemřela a celkem 305 demonstrantů bylo zadrženo.

Zdroj: worldbulletin.net