Washington posílá na Blízký východ další tři tisíce vojáků

04.01.2020

Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě - pošlou do regionu více vojáků. Toto opatření je spojeno s růstem napětí v americko-íránských vztazích po vraždě generála Sulejmáního, informovala stanice CNN s odkazem na zástupce Pentagonu.

Dodatečné jednotky v počtu 3 000 vojáků budou začleněny k jednotkám rychlé reakce 82. výsadkové divize.

Již dříve informoval americký ministr obrany o tom, že USA pošlou do regionu ještě 750 vojáků, a to kvůli nedávným útokům na americkou ambasádu v Bagdádu. V tomto případě se také jednalo o posílení 82. výsadkové divize.

"Teroristický útok" a porušení suverenity Iráku

V noci z 2. na 3. ledna USA uskutečnily raketový útok v blízkosti letiště v Bagdádu, při němž byl zabit hlavní velitel speciálních íránských jednotek Quds generál Kásim Sulejmání. Později ministerstvo obrany USA potvrdilo, že provedlo proti íránskému generálovi likvidační operaci. Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí prohlásil, že se za smrt generála Kásima Sulejmáního pomstí.

V rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ministr zahraničí Íránu Mohammad Zaríf označil akci Washingtonu za teroristický čin.

"Všechny následky zavraždění Sulejmáního budou připsány na vrub Spojených států," uvedl Zaríf.

K incidentu se vyjádřila i Rada bezpečnosti Íránu, charakterizovala likvidaci Sulejmáního jako největší strategickou chybu USA.

"Spojené státy se následkům tohoto omylu nevyhnou," uvádí se v prohlášení.

Podle generálního tajemníka OSN je třeba zabránit další eskalaci v regionu a nedopustit rozhoření nové války v Perském zálivu. K zdrženlivosti vyzvali i ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Před prohloubením nestability v regionu také varovalo ministerstvo zahraničí Turecka, které vyzvalo "zachovávat zdravý rozum a vyhýbat se jednostranným krokům, které by mohly poškodit mír a stabilitu v regionu, a dávat přednost diplomatickému urovnání". K zdrženlivosti vyzvaly také Peking a Brusel. EU vyzvala k neprohlubování eskalace za každou cenu.

K otázce se vyjádřil i předseda iráckého parlamentu Muhammad Al-Halbusi, který promluvil o nutné zdrženlivosti a dodal, že útok USA nebyl koordinován s iráckou vládou, což je ze strany Spojených států porušení suverenity Iráku.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!