Kdyby český politik řekl to, co Blinken, je z něj Putinův agent

10.06.2021

Europoslanec Jan Zahradil si nepřestává střílet z pražské kavárny. Za názory, které jsou na Západě zcela legitimní, bývá v Česku kdekdo označován za čínského či ruského agenta. Se zlou by se například potázal americký ministr zahraničí Antony Blinken, který řekl, že ruský plynovod Nord Stream 2 bude dokončen.

Blinken označil dostavbu plynovodu vedoucího po dně Baltského moře za hotovou věc. Kvůli tomu podle něj některé sankce ztratily smysl. Spojené státy proto neuvalí již připravené sankce na firmu Nord Stream 2 AG a jejího výkonného ředitele Matthiase Warniga.

"Ministr zahraničí USA Blinken prohlásil dokončení plynovodu Nord Stream 2 za 'fait accompli' (hotová věc). Amerika zároveň už nebude sankcionovat německé realizátory celého projektu. Tohle říct nebo udělat nějaký český politik, je z něj certifikovaný Putinův agent," poznamenal k tomu Zahradil na Twitteru.

Dříve Bílý dům označil Nord Stream 2, který má dopravit 55 miliard m3 plynu ročně do Německa, za "geopolitický projekt Kremlu, který ohrožuje energetickou bezpečnost Evropanů". Plyn bude dále z Německa směřovat do Česka, Slovenska a Rakouska. Nutná infrastruktura v Česku již byla dostavena.

"Myslím, že máme možnost udělat něco pozitivního v této špatné situaci, kterou jsme zdědili, když jsme přišli do úřadu," odkázal Blinken na poškozené vztahy mezi Trumpovou administrativou a Německem, které dostavbu plynovodu podporuje.

Proti tomuto plynovodu se staví pobaltské země, Polsko a Ukrajina, která ztratí značnou část příjmů z tranzitu ruského plynu do Evropy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro portál Axios uvedl, že byl posledním rozhodnutím Washingtonu "velmi nepříjemně překvapen".

"Chápu, že vztah mezi Spojenými státy a Německem je velmi důležitý. Nechtěl bych vstupovat mezi tyto dvě vážené země. Avšak kolik ukrajinských životů vztahy mezi Spojenými státy a Německem stojí?" položil si otázku Zelenskyj.

Blinken přitom poznamenal, že se snaží s Německem domluvit, aby Berlín zajistil, že Ukrajina nepřijde o tranzitní poplatky. Podle něj je rovněž nutné se předem domluvit s Německem, aby byla přijata určitá opatření, pokud se Rusko rozhodne využít plynovod Nord Stream 2 k nátlaku na nějaké státy. Moskva podobná obvinění odmítá.

"Již celá desetiletí zásobujeme evropské státy našimi přírodními zdroji a nikdy v historii nedošlo z naší strany k nějakému zneužití či nátlaku, tak čím to pořád argumentujete a strašíte evropské obyvatelstvo?" podivuje se ruská strana. "Vám jde především o vaše zisky a ne o nějaký nátlak!"

Připomeňme, že pokládka potrubí byla pozastavena v roce 2019, kdy kvůli hrozbám sankcí odstoupila z projektu společnost Allseas. Práce na plynovodu byly obnoveny až na konci loňského roku. Na pokládce potrubí nyní pracují ruské lodě.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!