Zakladatel organizace Bílé přilby byl nalezen v Istanbulu mrtev

12.11.2019

Bývalý britský zpravodaj a zakladatel kontroverzní organizace Bílé přilby James Le Mesurier byl v blízkosti svého domu v Istanbulu nalezen mrtvý. Podle tureckých médií se nejspíše jedná o sebevraždu.

Le Mesurier, který v minulosti pracoval pro britskou tajnou službu MI6, založil v roce 2013 dobrovolnickou organizaci Syrská civilní obrana, známá pod názvem Bílé přilby. Členové této organizace po dobu trvání občanské války v Sýrii působí jako záchranáři na území, které je pod kontrolou povstalců, kteří se za každou cenu snaží svrhnout syrskou vládu a převzít moc v zemi.

Syrská vláda se svými spojenci v čele s Moskvou obviňují organizaci Bílé přilby z toho, že je napojena na džihádistické milice a z organizování falešných chemických útoků.

Zástupci organizace Bílé přilby smrt Le Mesuriera potvrdily. Turecké noviny Sabah s odkazem na policejní zdroh uvedly, že nejpravděpodobnější verzí vyšetřovatelů je sebevražda. Le Mesurier nejspíše vyskočil z okna svého bytu ve třetím patře.

"Včera večer jsme povečeřeli a poté jsme si vzali prášky na spaní a šli si lehnout," citují noviny výpověď jeho manželky. "Za několik hodin mě probudil zvonek u dveří. Byla to policie, která mi oznámila, že můj manžel leží mrtev pod naším balkónem," řekla manželka.

K nešťastné události muselo nejspíše dojít v 5:30 ráno. Podle dostupných informací Le Mesurier již delší dobu bral prášky proti depresi.

Zakladatel kontroverzní organizace

Le Mesurier během své kariéry působil v kosovské Prištině u nechvalné Kosovské osvobozenecké armády nedlouho poté, co aliance NATO začala v roce 1999 bombardovat Jugoslávii. Mnozí její členové prošli výcvikovými tábory Al-Káidy. Poté zastával funkci viceprezidenta pro speciální projekty soukromé bezpečnostní agentury, která se později spolu s nechvalně proslulou americkou polovojenskou společností Blackwater-Academi sloučila do společnosti Constellis Holdings.

V jednom ze svých rozhovorů v roce 2014 Le Mesurier uvedl, že se mu během krátké doby podařilo od Velké Británie, USA a dalších zemí nashromáždit 300 tisíc dolarů, které použil na výcvik členů organizace Bílé přilby. Zanedlouho se mu podařilo na provoz této organizace sehnat až 150 milionů dolarů od západních neziskových organizací, několika evropských zemí, států Perského zálivu a Japonska.

V roce 2016 za svou činnost získal Řád britského impéria.

Sýrie považuje Bílé přilby za teroristickou organizaci a upozorňuje na to, že působí jen v oblastech, ve kterých operují radikální džihádisté, včetně teroristů z Al-Káidy a Fronty an-Nusrá. Podle Damašku rovněž stojí za zinscenování chemických útoků, které měly zdiskreditovat syrskou vládu a přimět západní země vojensky zasáhnout proti Sýrii.

Nutno poznamenat, že 8. listopadu, tři dny před jeho smrtí, ruské Ministerstvo zahraničí předložilo důkazy a obvinilo zakladatele Bílých přileb Le Mesuriera z vazeb na teroristy a vyzvalo britskou vládu, aby prošetřila jeho styky s Al-Káidou.

Zdroj: middleeasteye.net