Žaloba na Fialu: jednoznačně lhal! 

19.04.2022

Advokáta Jindřicha Rajchla přivítal ve svém pořadu moderátor Luboš Xaver Veselý. Mimo jiné se vyjádřil k zinscenované cestě premiéra Petra Fialy (ODS) do ukrajinského hlavního města Kyjev.

"To byla hezká PR cesta, teď už si tam otevřeli cestovku, a jezdí si tam už každý, aby nasbíral nějaké ty PR bodíky. To je přesně ta politika těch laciných patetických gest, kterou nemám rád," zmínil Rajchl a dodal, že na Fialu podal žalobu za jeho slova o zablokovaných webech. Odpověď ze státního zastupitelství pak nebyla podle jeho představ.

Úvodem se Rajchl vyjádřil k projektu Charta 2022. "Je to společný projekt spousty lidí. Mám z toho obrovskou radost. V podstatě to byla myšlenka, se kterou jsem přišel za doktorem Nielsenem někdy na konci minulého roku, a začali jsme se o ní bavit. A v podstatě jsme se shodli na tom, že jakmile chceme něčeho dosáhnout tady v té situaci, která už dva roky neustále omezuje naše práva, naše životy, naše svobody a ničí nás v podstatě na každém kroku, a řekl bych, že hlavně ničí životy našich dětí, tak je nezbytné všechny ty proudy, které bojují samostatně, spojit v jednu řeku a zkusit prostě udělat opravdu nějaký projekt, který zvedne ostatní lidi ze židlí. Byli jsme obrovsky rádi, že to naše pozvání přijal pan profesor Jiří Beran," zmínil úvodem Rajchl.

"Jirka je člověk, kterého já si hluboce vážím, považuji ho za neuvěřitelného odborníka a strašně kvalitního člověka. V podstatě pan doktor Nielsen, pan Beran a já jsme se stali mluvčími té charty, ale máme tam celou řadu skvělých signatářů," uvedl mnohé osobnosti Rajchl. "Text té charty už dnes podepsalo přes 50 tisíc lidí. Nám se nelíbí, co se tady v současné době děje, a tím posledním počinem, který jsme zveřejnili, byly takzvané čtyři artikuly, čtyři základní požadavky vůči vládě, aby nedošlo k přistoupení k té novele Ústavy WHO, protože ta skutečně ohrožuje svrchovanost českého státu jako takového, aby byl ukončen pandemický stav, aby nebyly prodlouženy covid pasy. Aby se Česká republika nepřihlásila k iniciativě EU o prodloužení covid pasů, a aby přestalo to, co se tady děje, rozmáhá se to poslední týdny, a to je blokování svobody slova a svobodného projevu názoru," dodal Rajchl.

Odmítl, že hlavní téma - covid - "zdechlo". "Věřte mi, že ne. Já vím, že teď to přebila válka na Ukrajině, ale ta témata pořád jedou. A znovu říkám: to, že tady dneska WHO připravuje novelizaci svojí ústavy, což by znamenalo, že oni vyhlásí pandemii, tak jejich ústava bude mít přednost před českým právním řádem. A když oni vyhlásí lockdown, tak my ho budeme muset vyhlásit taky," pokračoval Rajchl, podle něhož není možné, aby se z jednoho centra řídil celý svět. "Protože my si musíme rozhodovat o tom, jestli ta opatření jsou správná, přiměřená a jestli mají nějaký smysl. Nemůže to za nás rozhodovat pan Pedros někde ve Švýcarsku," řekl Rajchl.

"Chartu jsme nechtěli úplně politizovat z toho důvodu, že jsme tam chtěli opravdu sdružit lidi různého názoru, různého přesvědčení, kteří se prostě k tomu připojili a stáli za námi. A to je v podstatě takový výraz toho, kam bychom chtěli, aby směřovala česká společnost. Ale my jsme v podstatě po těch dvou letech dospěli k jednoznačnému závěru. A to, že veškeré naše právní boje, veškeré odborné analýzy, protesty a manifestace nezmění nic, dokud nepřijde jasné politické řešení. Já to přirovnávám k tomu, když tlačíte lokomotivu, která jede proti vám, snažíte se ji brzdit, házet písek pod kola, ale dokud nesedíte v té lokomotivě a neřídíte ji, tak ji budete vždy jen brzdit, ale nebudete určovat ten směr. Opravdu jiné řešení, než politické, podle mého názoru neexistuje v dané chvíli, a proto jsme se rozhodli založit politickou stranu, která se jmenuje Právo-Respekt-Odbornost, zkratka PRO, a já si myslím, že to bude nový subjekt, který tady nabídne opravdu politiku zdravého rozumu pro lidi, kteří chtějí normálně žít. To je absolutně klíčové, protože já třeba teď, v současné době, jsem se bavil s lidmi, kteří byli zastánci současné vlády pana premiéra Fialy. Já jsem se jich ptal, co on konkrétně byl schopen udělat pro jejich život, aby se zlepšil. Nikdo nebyl schopen odpovědět," poznamenal Rajchl. Tím, že jel Fiala na Ukrajinu, se podle Rajchla jeho život nezměnil.

"To byla hezká PR cesta, teď už si tam otevřeli cestovku, a jezdí si tam už každý, aby nasbíral nějaké ty PR bodíky. To je přesně ta politika laciných patetických gest, kterou nemám rád. Já mám rád, když se věci dějí, když se koná něco, co opravdu pomůže českým občanům v této zemi, a ne že se fotím v přilbě a neprůstřelné vestě ve vlaku. Pro mě je to nízké, laciné PR, nic víc," podotkl.

Řeč pak byla i o svobodě slova. "Řada lidí si myslí, že když zablokují názor, který jim v dané chvíli nekonvenuje, tak je to dobře. Ale oni si neuvědomují, že za chvíli přijde zablokování dalšího názoru a jiného názoru. Teď je to válka na Ukrajině. Pan premiér Fiala a celá řada dalších vládních činitelů lhali. Já zastupuju tři ze zablokovaných webů a prostě tvrzení, že jsou financovány z Ruska, je lež. Podal jsem na pana premiéra trestní oznámení, samozřejmě z Obvodního státního zastupitelství Prahy 10 mi přišel krásný politický materiál, to jsem si vzpomněl na rok 1985... To bylo jak z ažuru, že česká vláda reaguje, a tak dále a tak dále, v těžké politické situaci. Pan premiér lhal v přímém přenosu, jednoznačně, jasně a měl za to nést odpovědnost," dodal Rajchl, že je zde politika jedné jediné pravdy, jedné jediné oficiální pravdy a vše ostatní je špatně. Zejména co se týče covidu a ohledně ukrajinského konfliktu.

"Mnoho lidí si neuvědomuje, že dneska zablokují tyhle weby, zítra budou blokovat jiné weby a potom další," zmínil Rajchl, že věří, že většina lidí chce svobodu slova. "Bez svobody slova není nic. V tu chvíli demokracie končí. Jakmile omezíte svobodu slova - a zablokování 29 webů je naprosto flagrantní věc, protože to bylo bez jakéhokoliv právního podkladu na základě rozhodnutí, že někdo řekl, že šíří dezinformace, na základě lži, když řekli, že jsou to weby financované z Ruska a že šíří ruskou propagandu, to je věc, kdy je to přímý útok na demokracii v naší zemi," domnívá se.

"Řítíme se do velmi těžké ekonomické krize, myslím si, že největší ekonomické krize našich životů, co si pamatujeme. Vláda na to nereaguje a v momentě, kdy narazíme, protože nebrzdíme... Vláda mohla šlápnout na brzdu a mohla zatočit volantem, ale ona se přímo řítí dál do té betonové zdi, tak ten dopad bude tvrdý. Já bych byl rád, aby to lidé vnímali a neskočili na to, že je to nějaká Babišova drahota nebo Putinova drahota, ale že odpovědnost za to nese tahle vláda," dodal Rajchl.

Zdroj: pravyprostor.net 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!