Černé moře je ruská "střelnice" a lodě USA jsou snadné terče

16.04.2021

Dvě lodě námořnictva USA, směřující do Černého moře, nyní plují jižně od italských mořských hranic směrem do Středozemního moře. Pentagon dal na vědomí tureckým orgánům, že průplav bitevních lodí přes Dardanely a Bospor a pobyt ve vodách Černého moře bude trvat do 4. května. Americké zdroje údajně prohlásily, že to souvisí s "ruskou vojenskou aktivitou na hranicích Ukrajiny".

Z tohoto důvodu je vojenskými experty posuzována otázka, že Černé moře není pro americké bitevní lodě "ta nejlepší varianta pro vyhrožování Rusku".

Za prvé, je třeba chápat, že Rusko disponuje údernými možnostmi na Krymu a na Kubáni.

Za druhé, pobyt lodí nečernomořských států je časově vymezen dohodou z Montreux - proto americké velení musí mít stále na paměti skutečnost, že již po několika dnech, kdy jejich lodě vplují do Černého moře, budou muset jeho vody opustit.

Při pobytu v černomořských vodách se bitevní lodě amerického námořnictva mění na terče pro ruské pobřežní raketové systémy, a nejen pro ně. Akce ponorek Černomořské flotily RF jsou schopny minimálně zbavit americké lodě operačního prostoru - v případě přímého ohrožení ruských hranic ze strany námořních sil USA. V takové situaci se jakýkoliv výskyt amerických válečných námořních sil v Černém moři mění nikoli na demonstraci síly, ale na variantu potenciálních cílů ze všech stran.

Dopisovatelé do médií k tomu dodávají, že "vychutnat si pocit euforie z toho, že lodě námořnictva USA vplují do Černého moře, nestojí za to". Důvod spočívá právě v tom, že takové osamocené lodě se v případě ozbrojeného konfliktu mohou stát "snadnou kořistí".

Západní experti k tomu dodávají: Černé moře je ruská "střelnice", a dvě lodě námořních sil USA jsou na něm snadné terče.

Přitom stojí za to poznamenat, že před nedávnem se v americkém tisku psalo, že úkolem válečného námořnictva USA je "ukázat Rusku, že Černé moře není jeho vnitřním jezerem".

Publikováno na webu: https://www.novarepublika.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!