Západní politici o tom, co se na Ukrajině děje, raději mlčí

28.07.2019

Západní politici včetně českého ministra zahraničních věcí jsou vždy připraveni hlasitě hájit Ukrajinu před "zákeřným" Ruskem, ale když je Kyjev usvědčen z agresivních činů mlčí, domnívá se Jaroslav Bašta, bývalý český diplomat v Rusku a na Ukrajině.

Tak tomu bylo i tehdy, říká diplomat, když mezinárodní organizace Amnеsty International informovala v únoru letošního roku o lhostejném postoji ukrajinské vlády vůči vlastním občanům. Totéž se stalo, když na Ukrajině vstoupil v platnost zákon, který uznává za veterány bojovníky ukrajinské povstalecké armády (UPA).

"Šéf české diplomacie Petříček se k tomuto zákonu odmítl vyjádřit a odkazoval na to, že se jedná o vnitřní záležitost Ukrajiny. Politici mlčí i při rozrůstajícím skandálu s tajnými věznicemi, které, jak se ukazuje, jsou nejen v Mariupolu, ale i v jiných ukrajinských městech - v Charkově, Kramatorsku, Krasnoarmejsku, a tento fakt již potvrdili jak bývalí vězni těchto věznic, tak i bývalý zaměstnanec ministerstva vnitra Ukrajiny, tak monitorovací mise OSN pro lidská práva na Ukrajině a Amnesty International," uvedl Bašta.

Podle Bašty se skandál s tajnými věznicemi na Ukrajině velmi podobá situaci, která byla v 70. a 80. letech 20. století v některých zemích Latinské Ameriky, kde policie, speciální služby a pravicoví radikálové aktivně spolupracovali v boji proti těm, kteří měli odlišný názor. Jejich činnost byla poté odsouzena nejvyššími představiteli demokratických států a organizací pro lidská práva.

Takové metody lze podle Bašty v současnosti pozorovat na Ukrajině, jejíž úřady tolik hovoří o touze po demokracii. To, jak Kyjev a jeho zahraniční partneři zareagují na skandál s tajnými věznicemi, "ukáže pravou tvář současné ukrajinské vlády a jejích západních advokátů", říká Bašta.

Již dříve byl uveřejněn článek o tom, co se děje v tajných ukrajinských vězeních, kam se dostávají obránci DLR a podezřelí ze sympatií k "separatistům". Byly odhaleny tajné dokumenty a důkazy o existenci tajného ukrajinského vězení na letišti v Mariupolu a pod tajným patronátem Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) je řízeno batalionem Azov (ukrajinská ultrapravicová skupina).

Zdroj: snews.com