Zatímco sankce USA brání Íránu bojovat proti koronaviru, Japonsko poslalo Teheránu pomoc

18.03.2020

Japonská vláda hodlá vyčlenit pro Írán 2,5 miliardy jenů (přibližně 560 milionů Kč) na pomoc v boji se šířením koronavirové infekce, prohlásil japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi.

"V Íránu se přiblížil počet nakažených 15 tisícům, což je třetí nejvyšší ukazatel ve světě po Číně a Itálii. Celosvětové šíření viru vyvolává obrovské znepokojení celého mezinárodního společenství," podotkl politik v průběhu tiskové konference, kterou vysílala televizní stanice NHK.

Japonský ministr zahraničí rovněž zdůraznil, že v Íránu je nutná "technologická spolupráce a také materiální zabezpečení zdravotníků, nemocnic, karanténních základen a jiných míst".

Podle vyjádření japonského ministra bude částka 15,5 miliardy jenů (145,6 milionu dolarů), kterou plánuje Japonsko poskytnout, vyčleněna mezinárodním organizacím. Kromě Japonska pomáhá Íránu i Čína. Peking minulý týden vyslal zásilku protiepidemických prostředků a skupinu specializovaných expertů, aby pomohli Íránu v jeho úsilí v boji proti tomuto zákeřnému viru.

Rusko vyzvalo USA ke zrušení sankcí

USA cílevědomě brání Íránu v boji s koronavirem a Moskva vyzývá Washington, aby neodkladně zrušil sankce proti Íránu. 

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo: "Kvůli rozrůstání pandemie COVID-19 musíme upozornit na nespravedlivou a nerovnou situaci, v níž se ocitla Íránská islámská republika, která je naším dobrým sousedem a partnerem."

Íránský prezident Hasan Rúhání již několikrát prohlásil, že nezákonné jednostranné sankce, které v květnu roku 2018 v rámci kampaně "maximálního nátlaku" proti nim zavedli Američané, se staly velkou překážkou na cestě efektivního boje se šířením infekce. Ruské ministerstvo zahraničí je toho názoru, že četné oběti koronaviru v Íránu zavinila nejen samotná choroba, ale i skutečnost, že USA cílevědomě brání boji s touto chorobou.

Ve zprávě se zdůrazňuje, že "protilidská politika USA vyvolává hluboké politování, obavy a vážné znepokojení". Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo Washington, "aby se podíval pravdě do očí a přijal nezbytné rozhodnutí o neodkladném zrušení sankcí, které v Íránu poškozují základní lidská práva".

"Světová pandemie není vhodná pro geopolitické zúčtování, a tím spíše, že uvalení sankcí není ničím odůvodněno, ale bylo vymyšleno ve Washingtonu pro uspokojení vlastních ambicí," prohlásilo Ministerstvo zahraničí RF.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!